click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Ile za OC najpopularniejszych aut?

Najpopularniejszą marką na polskich drogach jest w tym roku Skoda, której auta wybierano najczęściej aż w trzynastu województwach. Tuż za nią są Volkswagen, Toyota i Hyundai. Eksperci CUK Ubezpieczenia sprawdzili, ile kosztuje OC na najczęściej kupowane w Polsce samochody.

Jak wynika z raportu Polskiego Związku Przemysłu Motoryzacyjnego, polscy kierowcy od lat sięgają przeważnie po te same marki. Póki co również 2012 r. nie przynosi niespodzianek, a o niezmiennej popularności Skody świadczy to, że w I połowie roku pojazdy tego właśnie producenta były najczęściej kupowanymi autami w zdecydowanej większości polskich województw. Jedynie w pomorskim, świętokrzyskim i wielkopolskim częściej sięgano po samochody innych marek – odpowiednio Toyoty, Hyundaia i Volkswagena. Udział Skody w rynku wyniósł dzięki temu aż 11,75%. Przewaga nad konkurencją jest znaczna – druga w zestawieniu Toyota posiada o 4% udziału w rynku mniej.

Najpopularniejsze marki i ceny polis w poszczególnych województwach,
Źródło: CUK Ubezpieczenia

Obowiązkowe OC – gdzie najtaniej?

Po euforii związanej z zakupem auta przychodzi czas na jego ubezpieczenie. To finansowo bolesny, ale nieunikniony wydatek. Eksperci z multiagencji CUK Ubezpieczenia sprawdzili, ile w stolicach polskich województw trzeba zapłacić za OC na 5-letnie samochody marek, które wygrały tam „ranking popularności”: Skoda Fabia, Toyota Yaris, Hyundai i20 i VW Polo. Na potrzeby wyliczeń posłużono się przykładem 31-letniego kierowcy, który prawo jazdy posiada od 9 lat i ma 60% zniżek za dotychczasową historię jazdy.

­­Ceny OC na samochody danej marki będą zapewne różne u poszczególnych ubezpieczycieli. Aby dowiedzieć się, w której firmie kupimy najtańszą polisę na nasze auto, powinniśmy przed zakupem poradzić się specjalisty. To ważne, jeśli nie chcemy przepłacać, bo nawet w obrębie jednego miasta różnica w cenie ubezpieczenia dla tego samego samochodu może wynieść aż kilkaset złotych – wyjaśnia Maciej Kuczwalski, ekspert CUK Ubezpieczenia.

OC dla najpopularniejszych – nawet ponad 900 zł cenowej różnicy w jednym mieście!

Z trzynastu zwycięskich dla Skody województw najtaniej nową Fabię z silnikiem 1,2l i 85KM ubezpieczą mieszkańcy Lublina. Tu za obowiązkowe OC tego najpopularniejszego samochodu kierowcy zapłacą tylko 305 zł. Lublinianie powinni jednak zachować czujność, ponieważ w ich mieście można też trafić na polisę za… 777 zł! Okazuje się, że znaczne rozbieżności cenowe w obrębie jednego miasta nie są niczym niezwykłym także w innych miejscach. OC w Rzeszowie może kosztować 322 zł w jednym z towarzystw, ale w innej firmie za polisę można zapłacić nawet o 337 zł więcej. Podobnie w opolskim i śląskim. Tu również może być niedrogo – 359 zł – ale przez nieostrożny wybór polisy można w Opolu i Katowicach przepłacić nawet 468 zł.

Właśnie ze względu na te różnice powinniśmy porównać ceny polisy na nasze auto w co najmniej kilkunastu towarzystwach przed zakupem polisy, bo może się okazać że przepłaciliśmy. Kierowca rzadko kiedy orientuje się w cenach wszystkich firm, a to utrudnia oszczędzanie. Przykładem jest Warszawa, w której różnica jest największa. Polisę można co prawda kupić za 484 zł, ale przez niewiedzę kierowcę zapłaci do 962 zł więcej! Podobnie jest w innych miastach, dlatego przed zakupem trzeba mieć pewność, że nie przepłacamy za obowiązkowe OC – mówi Maciej Kuczwalski z CUK Ubezpieczenia.

Rozbieżności cenowe widać wyraźnie również w regionach,  w których najczęściej kupowane są samochody inne niż Skoda. W województwie świętokrzyskim za popularnego tu Hyundaia i20 z silnikiem 1,4l i 90KM kierowcy zapłacą przynajmniej 326 zł, ale mogą też trafić na o wiele wyższą cenę – 729 zł. Sytuacja jest podobna w Wielkopolsce i na Pomorzu, gdzie różnice w ubezpieczeniu często wybieranych modeli VW i Toyoty mogą wynieść nawet 560 zł w Poznaniu i 490 zł w Gdańsku.

Ile kosztuje ubezpieczenie najpopularniejszych polskich aut – artykuł do pobrania

big tits group