click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Kierowcy mogą oszczędzić na święta

Powszechnie wiadomo, że przygotowanie świąt kosztuje niemało. W 2012 r. na świąteczne jedzenie i prezenty polska rodzina wyda średnio 1130 zł. To mniej więcej tyle, ile mieszkańcy niektórych miast mogą oszczędzić na… obowiązkowej polisie OC!

Jak wynika ze świątecznych wyliczeń firmy Deloitte, w 2011 r. przeciętna polska rodzina wydała na organizację świąt 1150 zł. W tym roku Polacy zapowiadają natomiast, że bożonarodzeniowe wydatki pochłoną łącznie prawie 1300 zł, czyli o ponad 10% więcej niż przed rokiem. Najwięcej pieniędzy Polacy wydadzą na zakup jedzenia i upominków – łącznie 1130 zł, natomiast kolejne 150 zł przeznaczą na spotkania z najbliższymi. Po zsumowaniu okaże się, że to spore obciążenie dla portfela. Jednak w domowym budżecie zawsze znajdą się wydatki, których co prawda nie da się uniknąć, ale można je nieco zmniejszyć.

Tańsze ubezpieczenia

Przykładem takich właśnie kosztów są polisy OC, które właściciele aut muszą odnawiać każdego roku. Często z braku czasu, ale też po prostu z braku wiedzy o ofertach różnych firm, kierowcy nieświadomie kupują drogie ubezpieczenie. A tak naprawdę mogliby sporo oszczędzić, bo w skali roku wybór taniej polisy to nawet kilkaset złotych więcej w kieszeni. Oczywiście trudno na własną rękę zrobić rozeznanie w produktach i cenach u wszystkich ubezpieczycieli, ale zawsze można skorzystać z pomocy wykwalifikowanego doradcy, który ma dostęp do wielu towarzystw i wskaże, w której firmie będzie najtaniej – mówi Maciej Kuczwalski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Ile naprawdę kierowcy mogą oszczędzić na ubezpieczeniu auta? Doradcy z CUK sprawdzili to na przykładzie 32-letniego kierowcy, który prawo jazdy ma od 10 lat, przez 7 lat kupował OC i zawsze jeździł bez szkód. Jego samochód to VW Polo z 2006 r. o mocy 75KM i pojemności 1,4l. Ceny dla przyjętego profilu kierowcy sprawdzono we wszystkich miastach wojewódzkich.

Istotne jest to, że ceny dla przyjętego profilu kierowcy kształtują się różnie w zależności od miast, ponieważ ubezpieczyciele kalkulują koszt polisy na podstawie statystyk kolizji i wypadków w danej miejscowości. Właściciele samochodów mogą być natomiast pewni, że w każdym z miast różnica pomiędzy najniższą i najwyższą ceną to przynajmniej kilkaset złotych – ocenia Maciej Kuczwalski.

Święta za… 148 zł?

Rozpiętość cenową najwyraźniej widać na przykładzie stolicy. Jeśli kierowca nie będzie ostrożny, to w Warszawie znajdzie polisę za 1446 zł. Drogo, więc warto poszukać innej oferty. Dzięki temu można tu trafić na ubezpieczenie za… 464 zł. Łatwo policzyć, że to 982 zł oszczędności. A mając taka sumę w portfelu, wystarczy już tylko 148 zł, by zorganizować kolację wigilijną i kupić gwiazdkowe prezenty. Taki scenariusz znajduje potwierdzenie także w innych miastach, choć tam rozpiętość cenowa jest mniejsza. Na przykład w Łodzi różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym ubezpieczeniem wynosi 613 zł. Spośród miast wojewódzkich najmniejszą rozpiętość cen zanotowano w Rzeszowie – 366 zł. W skali kraju jest to średnio 542 zł i święta za… 588 zł.

Kierowcy mogą oszczędzić na święta – artykuł do pobrania

big tits group