click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

LEED dla drugiego etapu Alchemii

Projekt kolejnego etapu inwestycji Alchemia, którego budowa rozpocznie się już za kilka miesięcy, został wyróżniony przez prestiżową, amerykańską organizację US Green Building Council. Inwestor otrzymał potwierdzenie przejścia wstępnego etapu w systemie certyfikacji LEED FOR CORE & SHELL 2009. Alchemia II uzyskała najwyższą do tej pory ocenę punktową w Polsce.

Zielone budownictwo jest okazją do odpowiedzi na najbardziej istotne wyzwania naszych czasów, w tym globalne zmiany klimatyczne, zależność od niezrównoważonych i drogich źródeł energii oraz zagrożeń dla zdrowia człowieka – mówi Rick Fedrizzi, prezes, dyrektor generalny i założyciel U.S. Green Building Council. – Nowatorskie projekty budowlane, takie jak Alchemia, są podstawową siłą napędową zielonego ruchu w budownictwie – dodaje.

Platynowe doświadczenia procentują

W Polsce jest w tej chwili 58 budynków LEED podlegających jawnej klasyfikacji. 15 z nich otrzymało już ostateczny certyfikat (z czego tylko dwa na najwyższym poziomie – Platinum), a pozostałe są w trakcie procesu. Na początku ub. roku precertyfikowany w systemie LEED na poziomie Platinum został pierwszy etap Alchemii. Budynek ten w październiku 2013 oddany zostanie do użytku, tym samym rozpocznie się procedura uzyskania ostatecznego certyfikatu. Ten sam poziom precertyfikacji z jeszcze wyższą punktacją (89/110) otrzymał właśnie drugi etap Alchemii. Jest to obecnie najwyższy wynik oceny punktowej w Polsce.

Uzyskanie tak wysokiej oceny podczas procesu certyfikacji LEED było możliwe dzięki doświadczeniom zdobytym podczas projektowania i budowy pierwszego etapu Alchemii oraz dzięki zaangażowaniu odpowiednio przeszkolonego zespołu projektowego i konsultanta LEED o dużym, międzynarodowym doświadczeniu – podkreśla Agnieszka Kalinowska-Sołtys z pracowni APA Wojciechowski.

Podczas przygotowywania projektu przeprowadzono wiele analiz i opracowań, które zoptymalizowały koszty przy jednoczesnym zachowaniu wysokich standardów budynku. Dla Alchemii I przeprowadzono dynamiczna symulację energetyczną budynku na modelu 3D. Zespół projektowy mógł szczegółowo przeanalizować różne rozwiązania i wybrać te najbardziej odpowiadające potrzebom projektu. Dało to podstawę do doboru jeszcze bardziej wydajnych systemów dla Alchemii II. Przy zachowaniu wysokiej oszczędności Alchemia I i II zapewnia także najwyższą jakość powietrza we wnętrzach, co jest niezmiernie ważne dla komfortu pracy przyszłych najemców. Alchemia II uzyskała 11 z 12 możliwych punktów w kategorii Indoor Environmental Quality.

Globalne wyzwanie, lokalne działanie

LEED (Leadership In Energy and Environmental Design) jest wiodącym na świecie systemem certyfikacji wysokowydajnych i zrównoważonych budynków. Jego celem jest sprawienie, aby projektowanie, budowanie oraz eksploatacja budynków przeprowadzane były w sposób pozwalający na odpowiedzialną społecznie poprawę jakości życia i ochronę środowiska w szerokim znaczeniu. Jest to możliwe dzięki ograniczeniu zużycia energii, wody, wykorzystaniu przyjaznych środowisku materiałów, ograniczeniu zanieczyszczeń i emisji szkodliwych substancji związanych z budową i funkcjonowaniem budynku, zapewnieniu wysokich standardów środowiska wewnątrz, edukacji oraz szeregu innych działań przyczyniających się do powstania i funkcjonowania przyjaznego, oszczędnego budynku. Budynki są odpowiedzialne za 72 % całkowitego zużycia energii elektrycznej oraz 40 % całkowitego zużycia energii na świecie (EIA Annual Energy Review 2005), również za znaczne zużycie wody, zarówno podczas ich budowy, jak i późniejszej eksploatacji. Dlatego też znaczenie „zielonego” budownictwa wzrasta, a firmy zwracają na ten aspekt coraz większą uwagę.

Choć zmiany klimatu to problem globalny, innowacyjne firmy jak Torus, poprzez lokalne działania wspierają jego rozwiązanie – mówi Rick Fedrizzi z USGBC.

Znaczenie ekologii w budownictwie rośnie o czym świadczy chociażby skala stosowania certyfikacji na świecie.

Jest to szalenie istotne i doskonale wpisuje się w nowe motto LEED, który stosowany w 135 krajach jest najlepiej rozpoznawalnym systemem certyfikacji budynków na świecie. Certyfikacja LEED dla Alchemii I i II potwierdza zarówno prestiż inwestycji, jak również wskazuje, że Torus jest w awangardzie współcześnie pojmowanego budownictwa – dodaje Agnes Vorbrodt, LEED AP BD+C, właścicielka firmy VvS | Architects & Consultants, członek LEED International Roundtable oraz konsultant LEED dla obu projektów.

Projekt Alchemii oceniany był w następujących kategoriach: zrównoważone działki (sustainable sites); oszczędność wody (water efficiency); energia i atmosfera (energy and atmosphere); materiały i surowce (materials and resources); jakość powietrza wewnątrz budynku (indor environmental quality); innowacje w projektowaniu (innovation in design); zgodność z priorytetami polityki regionalnej (regional priority credits).

Wyszczególnienie kategorii LEED dla budynków już certyfikowanych w Polsce:

5 x LEED CS 2009 Gold

2 x LEED CS 2.0 Platinum

2 x LEED NC 2009 Certified

2 x LEED EBOM 2009 Gold

1 x LEED CI 2009 Silver

1 x LEED CI 2.0 Silver

1 x LEED CI 2.0 Gold

1 x LEED NC 2.2 Silver

Leed dla drugiego etapu gdańskiej Alchemii – artykuł do pobrania

big tits group