click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Otusourcing celuje w Trójmiasto

W ostatnich latach wiele zagranicznych firm otworzyło w Polsce swoje biura tworząc blisko 90 tys. miejsc pracy. W krótkim czasie nasz kraj stał się też trzecim ośrodkiem na świecie pod względem atrakcyjności dla sektora usług outsourcingowych (BPO/SSC). Jednym z najważniejszych regionalnych rynków jest dzisiaj Trójmiasto. Co decyduje o jego dużym inwestycyjnym potencjale?

Pod względem nowych projektów, rok 2012 był bardzo udany dla całego Pomorza. Warto wymienić inwestycje takich firm jak amerykańskie OIE Support, fińska Metsa, brytyjski Misys, niemiecki Bayer czy hinduski WNS. Co więcej, trendy na rynku wskazują, że przyszły rok może być jeszcze lepszy. Niezmiernie cieszy nas rosnące zainteresowanie naszym regionem ze strony firm niemieckich, amerykańskich oraz skandynawskich – mówi Marcin Piątkowski, dyrektor Invest in Pomerania.

Wysokie wymagania i różnorodne potrzeby

Decyzje firm działających w sektorze usług BPO/SSC dotyczące inwestycji poprzedzone są zawsze wnikliwą, wieloczynnikową analizą potencjału danego regionu. Oceniana jest nie tylko dostępność wykwalifikowanej kadry, ale także możliwość stworzenia jej komfortowych warunków pracy, czyli nowoczesne powierzchnie biurowe. W ocenie potencjału pracowniczego brana jest pod uwagę ilość i jakość uczelni wyższych, gdyż sektor ten zatrudnia głównie ludzi młodych, absolwentów. W kwestii oceny biur, kryteriów jest znacznie więcej.

Głównym czynnikiem oceny powierzchni biurowych jest ich efektywność i elastyczność, umożliwiająca pracę dużej liczby osób na stosunkowo niewielkiej, jednak komfortowej powierzchni – mówi Maciej Brożek z firmy Torus, będącej deweloperem powstającego w Gdańsku wielofunkcyjnego kompleksu Alchemia.

Bardzo ważnym czynnikiem jest lokalizacja i dobre skomunikowanie. Szczególne znaczenie ma to dla firm, które odbiorców swoich usług mają w różnych częściach świata.

Szczególną uwagę zwracamy na komfort i bezpieczeństwo dojazdu do pracy, także w nocy, gdyż pracujemy z klientami z innych stref czasowych – komentuje Krzysztof Luty, dyrektor Centrum Usług Wspólnych firmy First Data.

Trzecią kwestią jest bezpieczeństwo energetyczne, ponieważ podstawą egzystencji większości firm są zaawansowane sieci teleinformatyczne. Ewentualna przerwa w pracy naraziłaby firmy na ogromne straty. Sektor BPO/SSC dużą wagę przywiązuje też do możliwości rozwoju swoich pracowników, a także ich zdrowia, starając się zachęcać do rozmaitych form aktywności. Standardem są różnego rodzaju karty do centrów opieki medycznej czy karnety do obiektów sportowo-rekreacyjnych stanowiące element pakietów wynagrodzenia. Tym większą wartość mają więc wielofunkcyjne obiekty, miejsca w których możliwe jest połączenie aktywności zawodowej z fizyczną.

W Alchemii, obok powierzchni biurowych najwyższej klasy, funkcjonować będzie ogólnodostępne centrum rekreacyjno-sportowe m.in. z salą sportową, basenami, siłownią i salą fitness. Na terenie obiektu zlokalizowany będzie też punkt przedszkolny, który dla wielu pracujących rodziców może być dużym ułatwieniem w codziennym życiu – dodaje Maciej Brożek.

Elastyczność i standardy pomagają w wyborze

Firmy z sektora BPO/SSC wymagają też elastycznego podejścia do kwestii rozwoju. W krótkim czasie potrafi znacznie wzrosnąć liczna zatrudnianych przez nie osób, a tym samym zapotrzebowanie na powierzchnie biurową. Dlatego tak ważne są dla nich biurowce o dużym (i rosnącym) potencjale powierzchni biurowych, co jest dużym wyzwaniem dla deweloperów. Na samym końcu listy wymagań (choć także istotne) są kwestie kolorystyki, ergonomii, oświetlenia czy sposobu aranżacji przestrzeni biurowej. Sektor usług outsourcingowych to dla deweloperów bardzo wymagająca kategoria najemców, ale też bardzo istotna, ze względu na wielkość wynajmowanej jednorazowo powierzchni, charakter i ugruntowaną pozycję na rynku (zazwyczaj są to duże, międzynarodowe korporacje). Firmy amerykańskie zwracają też szczególną uwagę na aspekty ekologiczne. Dużym atutem jest więc certyfikacja budynku w systemie LEED (Leadership in Energy & Environmental Design amerykański system certyfikacji budynków), w którym precertyfikowana (na najwyższym poziomie Platinum) została w tym roku gdańska Alchemia. Certyfikat nie tylko potrafi znacznie przyspieszyć proces decyzyjny, ale często jest też niezbędnym warunkiem wyboru siedziby. Mniej restrykcyjne pod tym względem są firmy hinduskie i  europejskie.

Konkurencyjny outsourcing znad morza

Rynek usług outsourcingowych rozwija się w Polsce bardzo intensywnie. Wg informacji ABSL (Association of Business Service Leaders) jesteśmy obecnie trzecim, po Chinach i Indiach, rynkiem na świecie pod względem atrakcyjność dla inwestycji w tym sektorze, wyprzedzając w tym roku nawet Brazylię. W wewnętrznej rywalizacji na początku zdecydowanie dominowała Warszawa. Inwestorzy od blisko 10 lat dostrzegają jednak duży potencjał rynków regionalnych, takich jak Kraków, Wrocław i Trójmiasto, w którym od dłuższego czasu z powodzeniem rozwijają się firmy Thomson Reuters, Geoban, Jeppesen a Boeing Company i  Lufthansa Systems.

Trójmiasto, jako lokalizacja dla sektora BPO/SSC, jest rynkiem rozwiniętym i stabilnym. W porównaniu do innych miast, tj.: Warszawy, Krakowa, Pragi, Budapesztu czy Wrocławia, Trójmiasto charakteryzuje się relatywnie niską rotacją pracowników oraz korzystnymi dla najemcy warunkami najmu powierzchni biurowej. Dodatkowo Trójmiasto jest wiodącym w Polsce ośrodkiem obsługującym procesy w językach skandynawskich – dodaje Marcin Piątkowski.

Duży wpływ na atrakcyjność ma też rozwój infrastruktury m.in. portu lotniczego w Gdańsku i co za tym idzie stale rosnąca siatka połączeń lotniczych z największymi miastami w Europie.

Trójmiasto na celowniku outsourcingowych inwestorów – artykuł do pobrania

big tits group