click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Cenowa mapa OC po roku

W większości miast ceny obowiązkowego OC są niższe niż przed rokiem, jednak składka dla tego samego kierowcy w różnych towarzystwach wciąż może różnić się o kilkaset złotych – wynika z corocznego zestawienia cen multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Wyliczenia przeprowadzono przy takich samych, jak w zeszłym roku założeniach. Kupującym ubezpieczenie jest 33-letni kierowca, który od 10 lat posiada prawo jazdy i może liczyć na 60% zniżki na cenie OC. Jego samochód, to 7-letni opel astra o mocy 90KM i pojemności 1,4l.

Z przygotowanego w tym roku zestawienia wynika, że w większości badanych miast ceny OC są niższe niż w sierpniu 2012 r. Nadal jednak widać wyraźne różnice w cenach pomiędzy poszczególnymi województwami. Warto zauważyć, że koszt polisy dla tego samego kierowcy zależy od sposobu wyliczania składek przez ubezpieczyciela. W zależności od towarzystwa cena dla tego samego kierowcy może różnić się nawet o kilkaset złotych – mówi Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Najdrożej we Wrocławiu

Z przeprowadzonej kalkulacji wynika, że najwięcej za polisę zapłacić musi mieszkaniec Wrocławia – 486 zł. Jak jest w innych miastach? W ciągu ostatniego roku cena za OC w Warszawie wzrosła o symboliczną złotówkę do 455 zł. To wystarczyło, aby w sierpniu 2013 r. stolica kraju okazała się drugim najdroższym miastem w zestawieniu CUK. W tym samym czasie w Gdańsku cena spadła o 15 zł do poziomu 454 zł, zaś w Poznaniu o 52 zł do kwoty 411 zł. Oczywiście nie wszędzie ubezpieczenie kosztuje tak wiele. Najtańsze okazały się, podobnie jak w zeszłym roku, woj. świętokrzyskie, podkarpackie i lubelskie – w miastach wojewódzkich tych regionów koszt polisy OC dla 33-latka oscyluje w okolicach 300 zł. W Kielcach jest to 315 zł, w Rzeszowie 305 zł, zaś w Lublinie zaledwie 295 zł.

W mniejszych miastach taniej…

W każdym z regionów najwięcej za OC płacą kierowcy z miasta wojewódzkiego. Mniejsze miejscowości to odpowiednio niższa cena. Dobrze obrazuje to przykład woj. pomorskiego – w Słupsku obowiązkowe ubezpieczenie jest aż o 135 zł (o -30%) tańsze niż w Gdańsku. Podobnie na Mazowszu, gdzie kierowca z Płocka zapłaci o 113 zł (-25%) mniej niż warszawiak. Ta reguła obowiązuje też w najtańszych województwach, choć tu rozpiętości cenowe są nieco mniejsze. W woj. lubelskim cena w Białej Podlaskiej jest o -5% niższa niż w Lublinie, natomiast w podkarpackim Jaśle o -15% w stosunku do Rzeszowa.

Co ubezpieczyciel, to inna cena

Niezależnie od tego, czy OC kupuje się w drogim Poznaniu, czy w znacznie tańszym Inowrocławiu, warto pamiętać, że zakres obowiązkowej polisy zawsze określa ustawa, więc w praktyce każdy ubezpieczyciel sprzedaje kierowcom dokładnie takie samo ubezpieczenie. Jednak co ubezpieczyciel, to inna składka i dopiero porównanie ofert wielu towarzystw u doradcy pozwoli upewnić się, że wybrana polisa jest rzeczywiście najtańsza – tłumaczy Przemysław Grabowski z CUK Ubezpieczenia.

Obrazuje to przeprowadzona kalkulacja. Np. 33-letni właściciel opla z Bydgoszczy w jednym z towarzystw zapłaci 404 zł, ale w innym już 791 zł za taką samą ochronę. To o 387 zł więcej. A różnice potrafią być jeszcze wyższe. Tak jest m.in. w Olsztynie – tu różnica wynosi 410 zł, czy też w Warszawie, gdzie przez brak wiedzy o cenach różnych ubezpieczycieli można przepłacić nawet 715 zł.

Cenowa mapa polski OC po roku – artykuł do pobrania

big tits group