click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

AC - ile za ochronę przed złodziejem?

VW Golf, Passat i Audi A4 były najczęściej kradzionymi w Polsce samochodami w 2013 r. Ile trzeba zapłacić w Szczecinie, Koszalinie i Słupsku,  za ubezpieczenie AC, które chroni przed działaniem złodziei?

Aż 21% z 15 593 ukradzionych w 2013 r. samochodów stanowiły trzy „ulubione” modele złodziei. Niechlubnym numerem jeden w policyjnych statystykach jest od lat pozostający w czołówce VW Golf (991 kradzieży), tuż za nim znalazł się VW Passat (681), zaś trzecim najczęściej traconym samochodem osobowym był przed rokiem inny niemiecki pojazd – Audi A4 (677). Przed skutkami działania przestępców chroni właścicieli aut ubezpieczenie autocasco (AC). Wciąż jednak niewielu kierowców korzysta z tego rodzaju ochrony. Statystycznie, według danych Komisji Nadzoru Finansowego, na czterech posiadaczy obowiązkowego OC przypada tylko jeden z polisą AC.

Dla właścicieli samochodów „popularnych” wśród złodziei podstawową wartością polisy AC jest właśnie jej antykradzieżowy charakter. Kierowca, który padł ofiarą przestępcy może zgłosić się do ubezpieczyciela po odszkodowanie za utracony pojazd, a otrzymaną kwotę przeznaczyć na zakup nowego auta. Wielu kierowców żyje jednak w przeświadczeniu, że dobrowolna polisa jest zbyt droga i rezygnuje z jej zakupu. Można natomiast kupić dobrą i tanią polisę AC, trzeba tylko poszukać i porównać oferty różnych ubezpieczycieli, dzięki czemu może okazać się, że w ten sposób uda się zaoszczędzić kilkaset złotych wyjaśnia Przemysław Grabowski, ekspert multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Cena autocasco…

Ile zatem dokładnie kosztuje AC na najczęściej kradzione samochody? W odpowiedzi na to pytanie pomaga przygotowane przez multiagencję CUK Ubezpieczenia zestawienie cen ubezpieczeń o takim samym zakresie ochrony – wariant serwisowy, bez udziału własnego i z wykupioną amortyzacją – na każdy z trzech pojazdów. Na potrzeby wyliczeń przyjęto założenie, że kierowcą jest 35-latek*, posiadacz prawo jazdy od 10 lat, który od 4 lat kupuje AC (do tej pory nie miał żadnych szkód), a samochód parkuje w podziemnym garażu. W zależności od miejsca zamieszkania cena za ubezpieczenie będzie różna. Poniżej kilka przykładów:

…w Szczecinie

Jeśli kierowca z powyższego opisu kieruje VW Golfem V z 2007 r. i dobrze poszuka, to za AC zapłaci tu od 1098 zł w jednym z towarzystw. To stosunkowo niewiele, choć trzeba pamiętać, że w innej firmie polisa może kosztować aż 1669 zł. Różnice pomiędzy najtańszymi a najdroższymi polisami są jeszcze bardziej widoczne na przykładzie dwóch pozostałych pojazdów. Składki za ubezpieczenie VW Passata z 2010 r. zaczynają się w Szczecinie od 1650 zł, a kończą na 3356 zł. Z kolei na Audi A4 z 2007 r. szczecinianin z przykładu kupi polisę AC o tym samym zakresie ochrony w przedziale cenowym od 1551 do 3284 zł. Łatwo obliczyć, że wybór tańszej polisy to ok. 1700 zł oszczędności.

…w Koszalinie

Mieszkańcy Koszalina za identyczną ochroną zapłacą natomiast więcej, co jest o tyle interesujące, że z reguły najdroższe polisy można znaleźć w miastach wojewódzkich. Ubezpieczenie najczęściej kradzionego auta można tu kupić od 1196 zł, czyli o blisko 100 zł więcej niż w Szczecinie. Najdroższa oferta to natomiast koszt rzędu 1571 zł. Autocasco na Passata to wydatek w przedziale cenowym 1783-3191 zł. Nieco mniej kosztuje ochrona Audi A4 – 1708 zł w najtańszej i 3092 zł w najdroższym przypadku.

…w Słupsku

Jeszcze drożej niż w Koszalinie jest np. w Słupsku. Tu cena AC na VW Golfa zaczyna się od 1249 zł, a kończy na 1730 zł. Podobnie jak w dwóch wspomnianych miastach więcej kosztuje polisa na Passata – od 2019 do 3116 zł. Jeśli kierowca zechce ubezpieczyć Audi A4, zapłaci z kolei przynajmniej 1881 zł, zaś w najdroższej wersji AC będzie go kosztowało 3014 zł.

Liczy się zakres ochrony, nie tylko cena

Zakres ochrony nie ogranicza się tylko do wypłaty odszkodowania w  przypadku kradzieży. Polisa daje właścicielowi także ochronę przed skutkami całkowitego lub częściowego uszkodzenia jego pojazdu, gdy szkoda powstała z jego winy. W ramach AC można naprawić uszkodzenia powstałe w wyniku zderzenia się pojazdów, a także dewastacji lub zniszczenia go przez osoby trzecie, pożar czy wichurę. W skład ubezpieczenia zazwyczaj wchodzi również assistance, które gwarantuje m.in. holowanie po wypadku czy awarii, pomoc w uruchomieniu silnika, gdy zamarzły zamki w drzwiach lub rozładował się akumulator. AC kupuje się w jednym z dwóch wariantów: serwisowym (bezgotówkowe rozliczenie, naprawa w warsztacie) lub kosztorysowym (naprawa za otrzymane pieniądze).

Kierowcy powinni wiedzieć, że o ile przy zakupie obowiązkowego OC liczy się przede wszystkim cena, bo ochrona jest zawsze taka sama we wszystkich towarzystwach, o tyle w przypadku AC należy upewnić się, czy zakres ochrony u wybranego ubezpieczyciela na pewno odpowiada ich indywidualnym potrzebom – mówi Przemysław Grabowski z CUK.

Ile kosztuje AC na najczęściej kradzione auta – artykuł do pobrania

big tits group