click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Własny biznes receptą na bezrobocie

Równolegle ze wzrostem bezrobocia rejestrowanych jest w Polsce wiele działalności gospodarczych. Czy własny biznes to dobra alternatywa dla braku ofert pracy?

Na koniec 2013 r. stopa bezrobocia w Polsce wyniosła aż 13,4 proc., a więc tyle samo, co rok wcześniej. To najgorszy wynik zamknięcia roku od 7 lat, gdy w grudniu 2006 r. bez pracy pozostawało 14,8 proc. Polaków. Receptą na bezrobocie może być założenie własnej firmy, co w ostatnich latach jest, jak wynika z danych Rejestru Gospodarki Narodowej (REGON), bardzo popularnym rozwiązaniem. Łącznie w Polsce działa już ok. 3 mln przedsiębiorstw, wśród których najliczniej reprezentowane są mikrofirmy, a wśród nich m.in. indywidualne działalności gospodarcze. W 2012 r. zostało założonych 287 tys. takich działalności, natomiast w ubiegłym roku kolejnych 273 tys.

Zwłaszcza w niewielkich, kilkunasto- czy kilkudziesięciotysięcznych miejscowościach coraz częściej spotykamy się z opiniami, że receptą na brak ofert pracy jest otwarcie własnego biznesu. Bardzo popularny w ostatnim czasie staje się start firmy w ramach franczyzy, czyli działalności prowadzonej pod szyldem znanej i rozpowszechnionej już marki – mówi Monika Grabowska, odpowiedzialna za wsparcie rozwoju sieci partnerskiej w multiagencji CUK Ubezpieczenia.

Choć na co dzień słyszy się w zasadzie tylko o największych firmach działających we franczyzie, m.in. Carrefourze, McDonald’s czy stacjach BP, to swoje sieci rozwijają także mniejsze firmy. Według obliczeń firmy PROFIT system – zawartych w raporcie „Raportu o franczyzie w Polsce 2013” – na koniec minionego roku mogło funkcjonować łącznie nawet ok. 55 tys. placówek w ramach 930 różnych systemów franczyzowych z różnych branż – od spożywczej po finansową (np. ubezpieczeniową).

Nietrudno otworzyć własną firmę…

Z reguły osoba zainteresowana otwarciem własnego oddziału franczyzowego nie musi posiadać doświadczenia zawodowego w branży, w której będzie prowadziła działalność. Od swojej placówki macierzystej otrzyma bowiem odpowiednie przygotowanie merytoryczne, pomoc marketingową i stałe wsparcie po uruchomieniu placówki. Jako tylko pozornie niedostępną dziedzinę można podać przykład ubezpieczeń, które przeważnie kojarzone są ze skomplikowanymi produktami finansowymi.

Dzięki zastosowaniu systemu szkoleń i ułatwień, np. w postaci systemu informatycznego, sprzedaż ubezpieczeń komunikacyjnych, życiowych czy majątkowych nie powinna nikomu sprawiać problemów – dodaje Monika Grabowska z CUK Ubezpieczenia.

Warto zauważyć, że ostatecznie na współpracy korzystają obie strony. Franczyzobiorca, korzystając ze sprawdzonych rozwiązań i ugruntowanej na rynku marki, minimalizuje ryzyko niepowodzenia na trudnym biznesowym starcie. Z kolei franczyzodawca otrzymuje w zamian dostęp do lokalnego rynku, na który firmie z zewnątrz bardzo trudno jest wejść. Znajomość specyfiki lokalnej społeczności z jednej strony ułatwia dobre rozpoczęcie nowo otwartej placówki, z drugiej pozwala w krótkim czasie zbudować grupę lojalnych klientów.

big tits group