click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

5 porad przed ulewami

Zapowiadane na najbliższe dni ulewne deszcze w największym stopniu dotkną południowe województwa. Co zrobić, żeby zminimalizować działanie żywiołu?

Ulewy spowodowane nadciągającym znad Morza Śródziemnego niżem Yvette stanowią największe zagrożenie dla województw podkarpackiego, małopolskiego, śląskiego, świętokrzyskiego oraz lubelskiego. Służby zarządzania kryzysowego mówią o możliwych wzrostach stanów wód w tych regionach, prowadzących nawet do podtopień. Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji ostrzega również, że nasilonych opadów należy spodziewać się na Dolnym Śląsku, Opolszczyźnie, Mazowszu oraz Podlasiu. O czym powinni pamiętać mieszkańcy tych regionów, żeby zapewnić sobie bezpieczeństwo?

Negatywnego działania sił przyrody nigdy nie da się do końca przewidzieć i wyeliminować, ale zachowanie już choćby podstawowych środków ostrożności może okazać się skuteczne. Najważniejsze jest to, aby nie lekceważyć doniesień o zbliżających się opadach i w miarę możliwości podjąć choćby najprostsze kroki zapobiegawcze – mówi Anna Materny z towarzystwa ubezpieczeniowego Gothaer.

Aby zminimalizować skutki ulewnych opadów deszczu…

…pozostań w domu

W czasie gwałtownych opadów czy burz nie należy opuszczać zamkniętych pomieszczeń. Niezależnie od tego, czy przebywamy na ulicy pomiędzy budynkami, czy na otwartej przestrzeni, jesteśmy narażeni na wypadek w wyniku uderzeniu pioruna i działania silnego wiatru, powodującego m.in. spadanie gałęzi z drzew lub dachówek i fragmentów elewacji. Jeśli nie ma innego wyjścia i ktoś znajdzie się na dworze, w pierwszej kolejności powinien poszukać schronienia w budynku lub pod wiatą. Należy unikać chowania się pod drzewami, słupami energetycznymi oraz metalowymi ogrodzeniami.

…uważaj na swój samochód

Podczas obfitych opadów deszczu system miejskiej kanalizacji nie zawsze okazuje się na tyle wydajny, by przyjąć całą ilość spadającej wody. W rezultacie ulice często zamieniają się w rwące potoki, skutecznie utrudniając poruszanie się po nich samochodem. Spodziewając się ulewy warto zrezygnować z jakiejkolwiek obecności poza wnętrzem budynków, w tym również z jazdy samochodem. Gwałtowne opady bardzo ograniczają widoczność, co zwiększa ryzyko stłuczki, a wezbrana woda może spowodować zalanie silnika. W miarę możliwości auto najlepiej zostawić w garażu, chroniąc je nie tylko przed działaniem wody, ale też porywistym wiatrem i łamanymi gałęziami, które mogą uszkodzić pojazd.

…przypomnij sobie, co robić przy zagrożeniu powodzią

Skoro służby kryzysowe zapowiadają wzrost poziomu wód, lepiej przezornie brać pod uwagę ewentualność powodzi. Przede wszystkim należy ustalić, czy mieszka się na terenie zagrożonym, przypomnieć sobie sposoby alarmowania (m.in. kolory wywieszanych po zalaniu flag) oraz drogi ewakuacyjne i być na bieżąco z podawanymi w mediach informacjami. Mieszkańcy terenów bezpośrednio zagrożonych niszczącym działaniem wody mogą włączyć do swojej ochrony ubezpieczeniowej tzw. ryzyko powodziowe, dzięki któremu ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansowe konsekwencje szkód. Trzeba tylko pamiętać, że jeśli ktoś już raz musiał walczyć z wodą w miejscu zamieszkania, to nie każde towarzystwo zdecyduje się go ubezpieczyć.

…zamknij okna, uprzątnij ogród i balkon

W czasie burz należy zamknąć okna nie tylko z powodu piorunów, które mogą wedrzeć się do domu – ten przykład przywołuje się w takich sytuacjach najczęściej. Warto też pamiętać, że szczelne zamknięcie okien chroni je przed zniszczeniem (wyłamaniem) w wyniku działania silnego wiatru, a tłumiąc hałasy z zewnątrz zdecydowanie poprawia komfort domowników. Zawczasu trzeba także schować – np. do garażu czy piwnicy – meble ogrodowe i balkonowe oraz stojące „luzem” doniczki z roślinami, które mogą ucierpieć podczas ulewy.

…upewnij się, że rynny nie są zanieczyszczone

Drożne rynny pozwalają zachować budynek w dobrej kondycji, przeciwdziałając wilgotnieniu jego konstrukcji. Mając informację o zbliżających się obfitych opadach warto sprawdzić szczelność oraz drożność zewnętrznego systemu odprowadzania wody. Przedziurawione oraz zatkane np. liśćmi czy gałęziami rynny powodują bowiem przelewanie się wody na elewację i konieczność kosztownego odnowienia ściany budynku.

5 porad przed zbliżającymi się ulewami – artykuł do pobrania

big tits group