click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Za granicą, z ubezpieczeniem

Polacy coraz częściej spędzają urlopy za granicą i chętniej ubezpieczają się przed wyjazdem. Na co należy zwrócić uwagę podczas wyboru polisy turystycznej, aby uzyskać jak najlepszą ochronę?

Liczba zagranicznych wyjazdów turystycznych Polaków wzrosła z 10 mln przed dwoma laty do 12,95 mln w 2013 r. – najczęściej obieranymi w zeszłym roku kierunkami były Niemcy, Wielka Brytania, Włochy i Chorwacja*. Polacy nie tylko częściej spędzają wakacje poza krajem, ale też chętniej ubezpieczają się w związku z takimi wakacjami. W tym roku polisę turystyczną planuje kupić 68% wyjeżdżających za granicę osób, co oznacza 10% wzrost w porównaniu do zeszłego roku**. Zastanawiając się nad wyborem ochrony, warto pamiętać o kilku istotnych kwestiach:

Na jaką kwotę się ubezpieczyć?

Od wysokości sumy ubezpieczenia, czyli wartości maksymalnego odszkodowania zależy, czy koszty zaistniałej szkody zostaną w całości pokryte z posiadanego ubezpieczenia. Należy pamiętać, że w przypadku zagranicznych wakacji potrafią one być bardzo wysokie, zwłaszcza gdy np. z powodu choroby zakaźnej czy skomplikowanego złamania konieczny okaże się powrót do kraju w specjalnych warunkach, np. samolotem, w pozycji leżącej. Koszt takiego transportu waha się w zależności od kraju pobytu od kilku do nawet kilkuset tysięcy złotych.

Szczególnie powrót z dalekich, egzotycznych podróży wiąże się z bardzo wysokimi kosztami, które za posiadacza polisy turystycznej pokrywa ubezpieczyciel. Przed wyjazdem warto przeanalizować, ile płaci się za leczenie i transport medyczny w kraju docelowym, a następnie na tej podstawie wybrać finansowy zakres ubezpieczenia. Klienci otrzymują do wyboru przeważnie kilka różnych opcji. Mogą spośród nich wybrać tańszą lub droższą ochronę, ale powinni zdawać sobie sprawę z tego, że będą się one różniły od siebie, a niskokosztowy wariant nie w każdej sytuacji okaże się wystarczający – mówi Anna Materny z Gothaer TU S.A.

Planowany wyjazd nie zawsze dochodzi do skutku

Nawet jeśli urlop jest zaplanowany w najdrobniejszych szczegółach, należy liczyć się z tym, że trzeba będzie go odwołać. Nieprzewidywalne zdarzenia – m.in. nagłe zachorowanie, nieszczęśliwy wypadek, śmierć lub choroba bliskich osób, kradzież dokumentów potrzebnych w podróży, straty materialne wskutek pożaru – potrafią pokrzyżować wakacyjne plany i wymusić wcześniejszy powrót do domu. Aby nie stracić pieniędzy za wykupiony bilet czy wycieczkę z biura podróży, dobrze jest mieć tzw. ubezpieczenie kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej. W ramach polisy ubezpieczyciel zwróci koszty niewykorzystanego biletu lub koszty imprezy turystycznej.

Szczera rozmowa z ubezpieczycielem

Polisa turystyczna pokrywa koszty leczenia za granicą, jednak o niektórych sprawach należy ubezpieczyciela poinformować zanim kupi się polisę. Jeśli turysta cierpiał przed wyjazdem na chorobę przewlekłą, ze względów zdrowotnych nie powinien wyjeżdżać za granicę lub doznał urazu w wyniku tzw. sportów wysokiego ryzyka, wówczas może mieć problem z otrzymaniem rekompensaty i bezkosztowym rozliczeniem leczenia poza krajem. Dlatego przy zakupie ubezpieczenia należy podać wszelkie okoliczności wyjazdu, czyli zarówno zaplanowane aktywności (np. sporty ekstremalne czy wyczynowe uprawianie jakiejś dyscypliny), jak i ewentualne problemy ze zdrowiem. W niektórych sytuacjach składka za polisę może nieco wzrosnąć, ale eliminuje się w ten sposób groźbę utraty odszkodowania po szkodzie.

Wyrobić EKUZ

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ) pozwala obywatelom Unii Europejskiej (UE) leczyć się we wszystkich krajach członkowskich, a także Islandii, Liechtensteinie, Norwegii i Szwajcarii na takich samych zasadach, co obywatele tych państw. Karta może się więc przydać nawet podczas krótkiego urlopu za granicą.

Trzeba tylko pamiętać, że EKUZ nie zapewnia pokrycia kosztów powrotu do Polski, a leczenie w innych krajach nie jest całkowicie darmowe, np. we Francji opłaca się m.in. 30% honorariów lekarskich, a w Belgii 25% kosztów leczenia oraz leków. Należy je więc traktować raczej jako przydatne uzupełnienie polisy turystycznej – tłumaczy Anna Materny.

* Ministerstwo Sportu i Turystyki, Turystyka w Polsce 2013, Warszawa, 4 czerwca 2014.

** AC Nielsen na zlecenie Mondial Assistance, Raport z badania planów wakacyjnych Polaków 2014, Warszawa, 5 czerwca 2014.

Polak na wakacjach – za granicą i z ubezpieczeniem – artykuł do pobrania

big tits group