click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Ochrona domku letniskowego

Większość Polaków deklaruje chęć posiadania działki rekreacyjnej, najlepiej wraz z domkiem letniskowym. Właściciele takich nieruchomości powinni pamiętać, że można je ubezpieczyć razem z domem czy mieszkaniem.

Na pytanie o chęć kupna działki letniskowej twierdząco odpowiada aż 72% Polaków – taki wniosek płynie z raportu Szybko.pl i Metrohouse. Najwięcej osób (38%) deklaruje, że na ten cel byłoby skłonnych przeznaczyć od 20 do 50 tys. zł, zaś blisko połowa pytanych uznała, że najbardziej atrakcyjne pod względem lokalizacji są działki znajdujące się nad jeziorem. Olbrzymie znaczenie ma również stan przygotowania działki do użytkowania – przeszło 80% osób potencjalny zakup uzależnia od tego, czy znajduje się na niej domek letniskowy. Choć z takiej nieruchomości korzysta się przeważnie tylko podczas wiosenno-letniego wypoczynku, to rekreacyjnemu majątkowi warto zapewnić całoroczną ochronę.

Domek letniskowy stanowi integralną część majątku jego posiadacza, ale trzeba pamiętać, że właściciel nie ma ciągłego dostępu do swojej działki rekreacyjnej. W rezultacie trudniej niż w przypadku domu czy mieszkania jest mu kontrolować powstanie ewentualnej szkody, np. pożaru lub kradzieży. Aby zapewnić sobie spokój i zabezpieczyć własne finanse, można kupić ubezpieczenie, które pozwoli nie martwić się potencjalnymi zagrożeniami – mówi Anna Materny z Gothaer TU S.A.

Co należy wiedzieć o ubezpieczeniu domku na działce?

Warunkiem zakupu ubezpieczenia domku letniskowego – jako nieruchomości dodatkowej – jest posiadanie ubezpieczenia domu lub mieszkania. Należy pamiętać, że budynek, aby mógł być sklasyfikowany jako domek letniskowy, musi być trwale związany z gruntem, posiadać dach, ściany, okna i musi mieć zamknięcie. Istotne jest również to, aby był wykorzystywany zgodnie z przeznaczeniem, czyli do celów rekreacyjnych (np. nie można prowadzić w nim działalności gospodarczej). Ochrona obejmuje domek wraz ze znajdującymi się w nim przedmiotami na wypadek ognia i innych zdarzeń losowych (związanych przede wszystkim z działaniem sił przyrody, np. zalaniami wskutek ulewnego deszczu, wichurami) oraz kradzieży. Do ubezpieczenia można zgłosić m.in. takie przedmioty jak sprzęt RTV/AGD, ogrodniczy, narzędzia elektromechaniczne czy spalinowe. Ponadto w standardowym zakresie ochroną objęte są straty powstałe w wyniku dewastacji oraz szkody elektryczne (przepięcia).

Cena ubezpieczenia uzależniona jest przede wszystkim od klasy palności materiałów, z których wykonany jest domek, dokładnie oszacowanej i podanej przez właściciela całkowitej wartości mienia, a także od wybranego zakresu ubezpieczenia. To posiadacz nieruchomości może bowiem samodzielnie zdecydować, z jakich elementów będzie składała się ochrona jego domku rekreacyjnego – dodaje Anna Materny.

Warto również mieć świadomość sytuacji, w których ubezpieczyciel może odmówić wypłaty odszkodowania. Przede wszystkim domek letniskowy musi posiadać pozwolenie na użytkowanie. Ponadto w momencie ewentualnej kradzieży muszą być zachowane podstawowe zabezpieczenia: zamknięcia na wszystkie znajdujące się w drzwiach zamki, konstrukcja uniemożliwiająca wejście do środka bez pozostawienia widocznych śladów włamania.

Ochrona domku letniskowego nie tylko w wakacje – artykuł do pobrania

big tits group