click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

(Nie)bezpieczne biura

Według danych GUS tylko w pierwszym kwartale 2014 roku wśród pracowników biurowych w Polsce wydarzyło się ponad 4 tys. wypadków przy pracy. Główne ich powody to brak bezpiecznej i ergonomicznej przestrzeni biurowej, odpowiednich szkoleń, a także typowe w Polsce, luźne podejście do kwestii BHP. Standardy w tym zakresie powoli zmieniają jednak dobre praktyki zagranicznych firm inwestujących w Polsce.


Bezpieczeństwo to podstawa

Niejeden pracownik kojarzy fakt, że odbył szkolenie BHP, jednak już nie każdy powie, co było jego istotą. Rzadko zastanawiamy się, do jakich urazów może dojść w biurze, ponieważ wydają się one dość błahe i mało prawdopodobne. Wedle statystyk blisko jedna trzecia wypadków w miejscu pracy w 2013 roku spowodowana była m.in. przez niedostateczne bądź niewłaściwe wyposażenie biura.

Szkolenie BHP to tylko jeden z elementów zapewnienia pracownikom bezpieczeństwa w trakcie pracy. Ogromnie ważna jest przestrzeń, w której się poruszają, odpowiednie zaaranżowanie i wyposażenie biura. Istotne jest także systematyczne uświadamianie możliwych zagrożeń i edukowanie, dlatego w najbliższym czasie organizujemy w naszym biurze Health&Safety Day. Podczas tego wydarzenia będziemy przybliżać praktyczne aspekty bezpieczeństwa w pracy, a także zdrowia – mówi Maja Paradecka, HR Manager w gdańskim Business Service Center fińskiej firmy Kemira.

Wiele dobrych praktyk wprowadzają na nasz rynek właśnie zagraniczne firmy. Lokują swoje siedziby w nowoczesnych budynkach, a ich biura są przemyślane, stawiając bezpieczeństwo i zdrowie pracownika na pierwszym miejscu. Nie oznacza to, że wypadki udaje się im wyeliminować w 100%, jednak zdarzają się one znacznie rzadziej i co ważne, zmienia się też mentalne podejście do tego tematu.

Zdrowie równie istotne

Istotnym aspektem, choć często pomijanym przez firmy, jest również zdrowie pracownika, które ma przecież ogromny wpływ na jego kondycję, efektywność czy w ogóle obecność w pracy. Według tegorocznego raportu Barometr Rynku Pracy Work Service edycja 2. działania na rzecz zdrowia i zdrowego trybu życia są prowadzone zaledwie przez 18% pracodawców. Dlatego też warto wychodzić ponad typowe szkolenia.

Wiele w tym obszarze robią firmy działające w sektorze nowoczesnych usług dla biznesu. Ogromna większość z nich oferuje pracownikom pakiety sportowe, zachęcając ich tym samym do aktywnego trybu życia. Standardem są także dodatkowe pakiety medyczne, a część dofinansowuje nawet zakup roweru, promując korzystanie z takiego środka transportu. Na polskim rynku pojawiają się już także inicjatywy “rent-a-bike”, które mogą stanowić alternatywę do kupna dwóch kółek – mówi Wiktor Doktór, Prezes Fundacji Pro Progressio zajmującej się rozwojem sektora outsourcingu w Polsce.

Poruszanie się rowerem, zwłaszcza w polskich realiach, wymaga także szczególnej uwagi.

Jedź z głową, znaj przepisy i kulturę

Firmy coraz częściej zwracają też uwagę na bezpieczeństwo dojazdów do pracy, zwłaszcza w przypadku przemieszczania się rowerem.

Przemieszczanie się do i z miejsca pracy stwarza dużo większe prawdopodobieństwo wypadku niż podczas pełnienia obowiązków służbowych w biurze, powodując przy tym poważne urazy. Sporadyczne wypadki przy pracy skutkują drobnymi urazami, ale zdarzają się też te poważniejsze – zwłaszcza jak pracownicy biurowi wybierają się np. do zakładu produkcyjnego danej firmy, gdzie to ryzyko jest znacznie większe – mówi Magdalena Osipiak z firmy BHP– Szkolenia i Obsługa Firm, doradzającej firmom w kwestiach bezpieczeństwa pracy.

Aby uniknąć niepotrzebnego ryzyka warto z pracownikiem rozmawiać, jednak niekoniecznie musi to być powtarzanie schematu obowiązkowego szkolenia BHP.

W ramach Health&Safety Day odbędzie się wiele ciekawych prezentacji, nastawiamy się też na aktywne uczestnictwo naszego zespołu. Będzie można porozmawiać z dietetykiem, poćwiczyć jogę, zapoznać się z nowymi przepisami ruchu drogowego w kontekście rowerzystów, a nawet przypomnieć sobie w praktyce zasady udzielania pierwszej pomocy – dodaje Maja Paradecka.

Bezpieczeństwo i zdrowie to wartości uniwersalne, nie tylko w aspekcie pracy, ale także życia prywatnego. Warto, aby pamiętali o tym zarówno pracodawcy, jak również pracownicy, bo leży to w ich wspólnym interesie.

(Nie)bezpieczne biura – artykuł do pobrania

big tits group