click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Nowoczesne biurowce

Budynki biurowe to dzisiaj zaawansowane technologicznie i funkcjonalne obiekty. Deweloperzy odpowiadają w ten sposób na światowe trendy oraz wymagania, zwłaszcza zagranicznych inwestorów sektora nowoczesnych technologii oraz usług biznesowych.

Więcej niż miejsce pracy
Firmy, które chcą dzisiaj przyciągać i utrzymywać najlepszych pracowników muszą być atrakcyjne na wielu płaszczyznach. Elementami, które mają bardzo duże znaczenie, zwłaszcza w grupie młodych pracowników, są środowisko pracy oraz aranżacja przestrzeni biurowej. Zarówno firmy (najemcy powierzchni biurowych), jak i deweloperzy budynków biurowych starają się wychodzić temu zapotrzebowaniu naprzeciw. Na rynku pojawia się więc coraz więcej inwestycji oferujących (poza biurami) szereg usług towarzyszących. Dzięki temu budynki biurowe „żyją” i funkcjonują także po 18, pełniąc coraz częściej istotną rolę miastotwórczą. Jednym z takich przykładów jest powstający w Gdańsku kompleks Alchemia. W pierwszym, działającym już etapie tej inwestycji, obok nowoczesnych powierzchni biurowych powstało największe w Trójmieście centrum rekreacyjno-sportowe z basenami, klubem fitness, halą sportową oraz strefą wspinaczki

Alchemia jest odpowiedzią na zapotrzebowanie rynku i zmieniające się trendy. Kiedy kilka lat temu przeprowadziliśmy badania wśród naszych najemców pytając ich jakich dodatkowych usług oczekują w planowanych biurowcach, ponad 90% z nich stwierdziła, że są to usługi związane ze sportem, rekreacją i szeroko pojętą ochroną zdrowia. Postanowiliśmy więc dostarczyć taką ofertę na rynek, a obecne zainteresowanie Alchemią w pełni odzwierciedla zdefiniowane wtedy potrzeby i oczekiwania najemców – komentuje Maciej Brożek z firmy Torus, będącej deweloperem obiektu.

Zasadniczym zmianom uległo też podejście do aranżacji przestrzeni biurowych, co potwierdza, że firmy nie chcą już być tylko miejscem pracy. Coraz większą uwagę zwraca się na ergonomię i komfort, a tworzone środowisko pracy (pokoje gier i relaksu czy wyposażenie kantyny) staje się elementem dodatkowej zachęty dla pracowników.

Inteligentne systemy i zarządzanie
Biurowce coraz częściej wyposażane są także w zaawansowane systemy zarządzania. Wśród nich rozróżniamy m.in. Building Administration System (BAS) odpowiadający za zarządzanie infrastrukturą techniczną i monitorowanie stanu urządzeń oraz Security Management System (SMS), który utrzymuje szeroko rozumiane bezpieczeństwo w budynku. Do nieco innej kategorii zaliczyć można Building Management System (BMS), który w zależności od poziomu zintegrowania z pozostałymi systemami decyduje o rzeczywistej możliwości zarządzania obiektem. Dotyczy to chociażby monitorowania systemów klimatyzacji, wentylacji, oświetlenia, systemów wodno-kanalizacyjnych, a także instalacji elektrycznej. Poziom BMS należy oceniać przez pryzmat późniejszych efektów i konkretnych liczb, których punktem odniesienia są coraz częściej systemy certyfikacji proekologicznych obiektów. Przykładowo LEED, w którym certyfikowana jest także Alchemia, uczy sposobu myślenia w kontekście tworzenia wizji, prowadzenia badań dotyczących życia obiektu i odnoszenia się do jego pierwotnych, modelowych założeń. Według normy ASHRAE 90.1-2007 poziom oszczędności energii elektrycznej w tym gdańskim kompleksie ma wynieść do 26 % w przypadku energii elektrycznej oraz do 50 % w przypadku wody (w porównaniu do analogicznego budynku, w którym nie wykorzystuje się energooszczędnych rozwiązań). Kolejnym aspektem „inteligencji” budynków są systemy bezpieczeństwa energetycznego. W zaawansowanych technologicznie budynkach zasilanie awaryjne oparte jest na dwóch niezależnych źródłach, UPS-ach (zasilacze dużej mocy podtrzymujące pracę najważniejszych systemów i urządzeń w budynku do czasu uruchomienia awaryjnego źródła zasilania) oraz własnych generatorach prądu (w Polsce głównie agregatach prądotwórczych). W Alchemii każda z wież biurowych posiada dwa transformatory i dwie niezależne linie dla każdego z nich. W razie awarii system automatycznie zapewni nie tylko zasilanie z drugiej linii, ale umożliwi też częściowe uzupełnianie mocy przez agregat, czyli równoległą współpracę dwóch źródeł (zewnętrznego i własnego) lub nawet całkowite zasilenie budynku z generatorów prądotwórczych. Takie rozwiązanie zapewnia przede wszystkim utrzymanie ciągłości pracy, co w przypadku wielu biznesów/najemców ma kluczowe wręcz znaczenie.

Nowoczesne biurowce inteligentne budynki nie tylko do pracy – artykuł do pobrania

big tits group