click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Gdańsk ma swoją biurową „Platynę”

Zakończył się proces certyfikacji w systemie LEED I etapu kompleksu Alchemia w Gdańsku. Budynek uzyskał najwyższy poziom Platinum, co potwierdziło, że spełnia on światowe standardy w zakresie energooszczędności i zrównoważonego budownictwa. To obecnie jedna z kilku inwestycji w kraju, które uzyskały tak wysoką ocenę i pierwsza w Trójmieście.

Otrzymanie certyfikatu LEED na najwyższym poziomie dowodzi jakości naszej inwestycji i jest zwieńczeniem ciężkiej, ponad 3,5-letniej pracy, jaką włożyliśmy w spełnienie światowych standardów. To duża satysfakcja, ale też spełnienie obowiązku. Ważne jest nie tylko to, co budujemy, ale także w jaki sposób oraz jaki wpływ na ludzi i środowisko będzie miała inwestycja – tak teraz, jak i za kilkadziesiąt lat – mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus, będącej deweloperem Alchemii.

LEED (Leadership In Energy and Environmental Design) jest wiodącym na świecie i najbardziej restrykcyjnym systemem certyfikacji wysokowydajnych i zrównoważonych budynków, a jego filozofia obecna musi być już na etapie tworzenia koncepcji inwestycji. Takie myślenie przekłada się na zmniejszenie ilości produkowanych ścieków czy zmniejszenie zużycia energii oraz wody pitnej (do celów niekonsumpcyjnych). W przypadku Alchemii, realizacja w trakcie budowy planu erozji i sedymentacji zapobiegła roznoszeniu się zanieczyszczeń z gleby czy pyłów na sąsiednie działki, a zastosowanie dużej ilości materiałów budowlanych produkowanych w regionie zmniejszyło konieczność ich dalekiego transportu, tym samym emisję CO2. Specjalnie zaprojektowane oświetlenie zapobiega tzw. light pollution czyli świeceniu światłem na okoliczne domy. Do powstania i funkcjonowania przyjaznego, oszczędnego budynku przyczynia się też wykorzystanie materiałów nieemitujących szkodliwych substancji, edukacja przyszłych użytkowników i szereg innych działań. Certyfikacja w LEED to długi i skomplikowany proces, nakładający na dewelopera szereg obowiązków już na etapie projektowania inwestycji.

Początkowo, gdy zapadła decyzja o certyfikowaniu Alchemii  w LEED i gdy zapoznaliśmy się z filozofią tego systemu, byliśmy bardzo podekscytowani wyzwaniem, jakie było przed nami. Później zaczęła się ciężka praca – pokonywanie szeregu trudności i skomplikowanych procedur, a także szukanie innowacyjnych rozwiązań – komentuje Edyta Korycka, dyrektor działu planowania inwestycji w firmie Torus.

Obecnie w Polsce jest zaledwie kilka inwestycji, które osiągnęły najwyższy – Platynowy – poziom certyfikacji w LEED (są one zlokalizowane w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Poznaniu i Szczecinie), a Alchemia uzyskała drugi wynik w kraju – na równi z inwestycją Alma Tower w Krakowie.

Ponieważ w Polsce certyfikacja nie jest jeszcze tak powszechna, proces ten wymagał od nas w dużej mierze przecierania szlaków. Sami zdobywaliśmy know-how, ale musieliśmy też edukować naszych dostawców, wykonawców czy kooperantów. Tym większa jest dzisiaj radość z końcowego efektu – dodaje Edyta Korycka. 

Inteligentne rozwiązania, konkretne korzyści

Ekologia w wymiarze biurowców to przede wszystkim nowoczesne technologie i systemy, które sprawiają, że określenie „inteligentny budynek” nabiera całkiem realnego znaczenia. Choć zielone rozwiązania są kosztowne nie muszą wcale oznaczać wyższych opłat za wynajem powierzchni, a pewne koszty np. eksploatacyjne są w takich obiektach znacznie niższe. Podstawowym elementem jest tutaj system BMS (z ang. Building Management System), który umożliwia zintegrowanie ze sobą wszystkich instalacji budynku. Dzięki temu możliwe jest zminimalizowanie zużycia energii nawet o kilkadziesiąt procent. Do tego dochodzi szereg innych zastosowań, od czujników obecności dzięki którym w pomieszczeniach, w których nie ma nikogo gaśnie światło, przez system gromadzenia i wykorzystania wody opadowej do nawadniania terenów zielonych okalających budynek oraz zieleniec na dachu, po specjalne dobraną armaturę sanitarną redukującą zużycie wody pitnej o  prawie połowę. Oczywiście, tego rodzaju budynki nigdy nie będą całkowicie neutralne do środowiska i zawsze będą zużywać duże ilości mediów, ale rolą odpowiedzialnego dewelopera jest właśnie minimalizować ich negatywny wpływ na środowisko.

Choć zmiany klimatu to problem globalny, innowacyjne firmy, jak Torus, poprzez lokalne działania wspierają jego rozwiązanie – powiedział Rick Fedrizzi z USGBC (U.S. Green Building Council). Od maja 2014 Torus jest też członkiem USGBC.

 

Proekologiczne aspekty inwestycji Alchemia:

•    oszczędność wody pitnej na poziomie 47,30 % – hydro-oszczędne urządzenia sanitarne, woda nawadniająca zieleń w całości pobierana jest ze zbiornika retencyjnego przechwytującego wodę deszczową;

  • zmniejszenie ilości ścieków o 58,70 %;
  • zmniejszenie zużycia energii na poziomie 25,46 % – wydajne oświetlenie wewnątrz i na zewnątrz obiektu (wymogi normy ASHRAE 90.1-2007);

•    użycie materiałów budowlanych w większości produkowanych regionalnie;

  • użycie materiałów wykończeniowych na powierzchniach biurowych i sportowych o niskiej zawartości lotnych związków organicznych stwarza zdrowe środowisko dla pracy oraz rekreacji;
  • zastosowanie zielonych dachów oraz użycie jasnej, odbijającej światło, kostki betonowej na terenach utwardzonych powoduje redukcję efektu „wyspy ciepła”;

•    położenie obiektu w centrum gdańskiej dzielnicy Oliwa i bliskość szeregu dodatkowych usług daje możliwość korzystania jego użytkownikom z transportu publicznego  redukując emisję CO2;

  • infrastruktura dla rowerzystów (ponad 100 szafek oraz 10 pryszniców) – także zachęcają do zostawienia samochodu w domu;
  • instalacja elektryczna w garażach przystosowana do zasilania samochodów elektrycznych;

•    powtórne wykorzystanie działki – nie tylko nie niszczymy terenów zielonych w celu budowania nowych dróg ale także zagospodarowujemy wcześniej wymarłe tereny poprzemysłowe.

Gdansk ma swoja biurowa platynę – artykuł do pobrania

big tits group