click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Rekultywacja nieczynnej oczyszczalni ścieków w Tymbarku

Pod koniec marca OPEUS Energia rozpoczęła prace przy projekcie „Wytwarzane energii elektrycznej z farmy fotowoltaicznej na terenie TYMBARK – MWS w Tymbarku. Firma przystąpiła do prac rekultywacji terenu nieczynnej oczyszczalni ścieków. W jej miejscu powstanie farma fotowoltaiczna o mocy 997 kWp.

Maspex Tymbark podjął decyzję o budowie farmy fotowoltaicznej, aby produkować energię na potrzeby własne, a energia elektryczna będzie zużywana w zakładzie spółki. Natomiast nadwyżki będą odprowadzane do sieci. Aby uzyskać moc 997 KWp zainstalowanych zostanie 3836 paneli po 260 W. Wartość projektu to 7,29 mln zł, a wysokość unijnej dotacji to 2,96 mln zł.

Co na farmie?

Zakres zamówienia obejmuje budowę kompletnej instalacji fotowoltaicznej wraz z robotami
i obiektami towarzyszącymi w trybie „pod-klucz”.

Naszym zadaniem będzie wykonane rozbiórki wszystkich obiektów znajdujących się na terenie działek, usunięcie drzew, wyplantowanie terenu działek, wykonanie utwardzonej warstwy wierzchniej na terenie farmy, wykonanie niezbędnej dokumentacji oraz montaż  paneli fotowoltaicznych na stelażu wraz z instalacją elektryczną i sterowniczą – mówi Piotr Targański, ekspert w zakresie kompleksowej realizacji instalacji fotowoltaicznych w firmie OPEUS Energia.

Do zadań OPEUS Energia należeć również będzie budowa pozostałych obiektów na terenie oczyszczalni, wykonanie wszystkich inwestycji towarzyszących, w tym zagospodarowanie terenu budowy, wykonanie instalacji alarmowej, monitoringu i wizualizacji całości pracy systemu, rozruch kompletnej instalacji, wykonanie dokumentacji powykonawczej oraz przekazanie obiektu do eksploatacji.

Zagospodarowanie nieużytków

Budowa została rozpoczęta 30 marca bieżącego roku. Czas trwania prac przewiduje się na 5 miesięcy, a obiekt planowo zostanie oddany do użytku 30 sierpnia 2015 roku. Rekultywacja starej oczyszczalni ścieków to nie pierwsza inwestycja w Polsce pozwalająca zagospodarować nieużytkowane obszary. Zamknięte tereny po byłych oczyszczalniach czy nawet wysypiskach śmieci można ponownie przeznaczyć do użytku, decydując się na proekologiczne rozwiązania. Przykładem jest pierwsza w Polsce farma fotowoltaiczna budowana na byłym śmietnisku w gminie Ustronie Morskie. Gmina zdecydowała się na budowę farmy o mocy 1 MW, będącej w stanie zasilić ok. 200 gospodarstw jednorodzinnych, a wydatki gminy na prąd mogą spaść nawet o 80-90%.

 Tymbark. Farma fotowoltaiczna – artykuł do pobrania

big tits group