click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

16 mln Polaków wybiera się na wakacje

 

Mondial Assistance opublikował wyniki badań planów wakacyjnych Polaków: blisko 16 mln wybiera się w tym roku na wakacyjny wyjazd. To ponad milion więcej niż rok temu. Rośnie średnia kwota, którą turyści chcą wydać na zagraniczny urlop, a większość wyjeżdżających na wakacje zamierza wykupić ubezpieczenie. Zmienił się najczęściej wskazywany kraj docelowy.

W tym roku na wypoczynek wybiera się 15,9 mln rodaków, o ponad milion więcej niż wskazywano w badaniach w 2014 roku. Wzrost popularności dotyczy przede wszystkim wakacji w Polsce, na które planuje pojechać 10,8 mln osób (980 tysięcy osób więcej). Ilość wyjazdów zagranicznych również zanotuje wzrost, choć skromniejszy (o 80 tysięcy osób).

O półtora miliona zmniejszyła się z roku na rok liczba osób nie planujących żadnych wakacji, do 14,5 mln, czyli 46% populacji 18+. Połowa z tych osób jako powód pozostania w domu podaje brak pieniędzy, a 23% stan zdrowia, własnego lub najbliższej rodziny.

Ulubiony wakacyjny kraj Polaków

Najpopularniejszy kierunek planowanych wyjazdów wakacyjnych to według tegorocznych badań Grecja – 16% – wzrost o 4 p.p. (dwa lata temu była na czwartym miejscu, rok temu już na drugim). Chorwacja (13%) spadła na drugie miejsce przy nieznacznym zmniejszeniu ilości wskazań (o 1 p.p.). Trzecie są Włochy, a czwarta Hiszpania – po 11%. Listę uzupełniają Turcja, Wielka Brytania, Niemcy, Bułgaria oraz nowe w pierwszej dziesiątce Portugalia i – wskazywane przez respondentów jako niezależna destynacja – Wyspy Kanaryjskie.

Wydamy więcej

Na wakacje 2015 wyjadą przede wszystkim osoby w wieku poniżej 60 lat, mieszkające w dużych miastach, żyjące w 3- i 4-osobowych gospodarstwach domowych, z wykształceniem wyższym, o dochodzie gospodarstwa domowego nie niższym niż 2,5 tys. zł. Przy wyjazdach zagranicznych minimalny dochód rośnie do 4,5 tys. zł.

Średni koszt planowanego wakacyjnego wyjazdu wzrósł o ponad 100 zł – do 1778 zł na osobę w 2015 r. Wynika to z wyraźnego wzrostu planowanych wydatków na wakacje poza Polską – aż o 244 zł do 2608 zł, ponieważ średni koszt wyjazdu krajowego to – podobnie jak w roku ubiegłym – 1321 zł.

Prawie 3,5 mln Polaków kupi ubezpieczenie na wakacje

Dwie trzecie rodaków planujących tegoroczny urlop, tak samo jak rok temu, zamierza zaopatrzyć się w ubezpieczenie turystyczne. Można oszacować, że w najbliższych miesiącach 3,4 mln Polaków kupi ubezpieczenie na wakacje, podczas gdy trzy lata temu było ich mniej niż 3 mln.

Po latach wyraźnych wzrostów ilość Polaków planujących wakacje za granicą i zamierzających wykupić ubezpieczenie ustabilizowała się na podobnym, dosyć wysokim poziomie. Choć daleko nam do dobrych wzorców państw Europy Zachodniej, gdzie w niektórych krajach niemal 100% urlopowiczów „zabiera ze sobą” na wakacje polisę, to jednak jest znacznie lepiej niż kilka lat temu. To dobrze, bo w razie problemów zdrowotnych zagraniczne leczenie nie zrujnuje naszego budżetu. Przeciętny turysta, który planuje wykupić ubezpieczenie ma między 30 a 49 lat, dochód powyżej 4500 zł, wyższe wykształcenie i pełni często kierownicze funkcje lub jest właścicielem firmy. Ubezpieczenie prawdopodobnie jeszcze bardziej przydałoby się tym z niższymi dochodami (w razie konieczności leczenia za granicą), ale najwyraźniej branża musi jeszcze popracować nad dotarciem do nich z takim przesłaniem – wyniki badania komentuje Tomasz Frączek, prezes Mondial Assistance.

 Z drugiej strony aż jedna trzecia Polaków nigdy się nie ubezpiecza, najczęściej określając ubezpieczenie jako niepotrzebny koszt. Prawdopodobnie nigdy na wakacjach – na szczęście – nie przydarzyło im się nic złego.

Połowa wyjeżdżających skorzysta z biura podróży

Polacy wyjeżdżający na zagraniczne wakacje podzielili się dokładnie pół na pół, odpowiadając na pytanie o sposób organizacji wyjazdu – 50% z nich skorzysta z biur podróży, pozostali podróż i pobyt zorganizują samodzielnie. Ci pierwsi wybór takiego modelu tłumaczą najczęściej wygodą i brakiem konieczności martwienia się o formalności (74%). Wyjeżdżający samodzielnie cenią sobie nieograniczone możliwości decydowania o własnym czasie (49%).W obydwu przypadkach na trzecim miejscu wśród powodów takiej organizacji jest korzystna cena. Jeśli chodzi o obawy, przy samodzielnym wyjeździe najczęściej wymieniane były wypadek lub awaria (8%), a przy korzystaniu z biura podróży najwięcej osób obawia się zamieszek, strajków lub aktów terroru (11%). Żadnych niepokojów związanych z wyjazdem nie ma 56% jadących samodzielnie i 50% korzystających z biur podróży. Oba te wskazania są wyższe niż rok temu, co sugeruje wzrost poczucia bezpieczeństwa w porównaniu do 2014 roku.

Zaufanie Polaków do biur podróży utrzymuje się na stabilnym poziomie, i tak jak w ubiegłym roku najbezpieczniejsze, zdaniem respondentów, są biura podróży, z których już korzystali (31%) oraz największe na rynku (29%). Z kolei czynniki brane pod uwagę przy rozważaniu oferty konkretnego biura to zazwyczaj opinie znajomych (42%) i atrakcyjna cena (40%).

Samolot coraz popularniejszy

Samochód ciągle jest najpopularniejszym środkiem lokomocji podczas wyjazdu na wakacje w kraju, choć w tym roku nieco rzadziej wskazywano własny pojazd (67%), za to częściej – samochód znajomych (6%). Wybierając się za granicę, najczęściej wsiadamy do samolotu (61% wskazań) – ten środek lokomocji zyskał 6 p.p. w 2015 roku.

Najwięcej osób preferuje wyjazd dłuższy – 11 i więcej dni (48% przy wyjeździe w Polsce i 58% za granicą). Niezmiennie zwiedzanie i wycieczki (84% za granicą, 61% w kraju) oraz wypoczynek na plaży i basenie (po 64%) będą najpopularniejszymi formami spędzania czasu na wakacyjnym wyjeździe. W stosunku do wyników badania przed rokiem zwiększyła się liczba osób planujących na wakacjach korzystać z „nocnego życia”, odwiedzać bary i puby – 47% odpowiedzi (16% rok temu).

Celem badania było poznanie preferencji i zwyczajów wakacyjnych. Badanie odbyło się w analogicznym terminie jak rok i dwa lata wcześniej, co dało możliwość rzetelnej analizy trendów i zmian w zachowaniach Polaków planujących wakacje. Maj nie przez przypadek został wybrany na czas realizacji projektu – w tym miesiącu większość Polaków nie tylko planuje wyjazdy wakacyjne, ale też załatwia niezbędne formalności z tym związane. Opierając się na wynikach poprzednich badań i ich późniejszej weryfikacji można powiedzieć, że zazwyczaj osoby planujące wyjazd wakacyjny później rzeczywiście realizują swoje plany.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-28 maja 2015 za pomocą wywiadów ilościowych techniką CATI (wspomagany komputerowo wywiad telefoniczny) na ogólnopolskiej próbie reprezentatywnej ze względu na płeć, wiek i wielkość miejscowości. Wielkość próby badawczej (N) to 2000 – dwukrotnie większa niż w poprzednich latach co pozwoliło na większą precyzję danych.

Wakacyjne plany Polaków, wyniki badania Mondial Assistance – artykuł do pobrania

 

big tits group