click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

OC motocyklu tańsze niż auta

Obowiązkowe ubezpieczenie OC dla posiadaczy motocykli i skuterów nie różni się zakresem od ubezpieczenia samochodów. Dlaczego więc właściciele jednośladów płacą za polisy mniej?

 Często słyszy się, że prowadzący jednoślady za nic mają bezpieczeństwo i stwarzają wielkie zagrożenie na drogach. To dość popularne przekonanie okazuje się jednak nietrafione. Według policji w 2014 r. motocykliści spowodowali tylko nieco ponad 1 tys. wypadków, aż za 22 tys. odpowiadają natomiast kierowcy samochodów. Jest ich co prawda kilkunastokrotnie więcej – według IBRM Samar po polskich drogach porusza się ok. 15 mln samochodów; motocykli jest natomiast o. 1,1 mln – ale zestawienie liczby wypadków z liczbą pojazdów i tak wypada na zdecydowaną niekorzyść właścicieli aut.

 Wydawać by się mogło, że mniejsza liczba wypadków powodowanych przez motocyklistów ma decydujący wpływ na niższą cenę OC. Jednak w pierwszej kolejności to nie statystyki szkód, lecz rodzaj maszyny determinuje wysokość składki. Na podstawie parametrów silnika ubezpieczyciele tworzą kategorie pojazdów, do których przypisane są poziomy cenowe – tłumaczy Bartłomiej Behnke z porównywarki ubezpieczeń www.superpolisa.pl.

Do 50 cm3 ubezpieczenie OC jest najtańsze

Kalkulacja wysokości stawki za OC polega na ocenie ryzyka, na jakie kierowca „naraża” ubezpieczyciela. Pod uwagę branych jest wiele czynników – od informacji o właścicielu po dane techniczne pojazdu. Każdy ubezpieczyciel po swojemu podchodzi do interpretacji otrzymanych od klienta informacji, ale w przypadku skuterów i motocykli towarzystwa bardzo wyraźnie zwracają uwagę na pojemność silnika. Dlaczego? Po prostu korzystanie z pojazdów z silnikiem o pojemności nieprzekraczającej 50 cm3 jest możliwe bez posiadania prawa jazdy. W takiej sytuacji cena OC jest stała i najniższa. Z kolei ubezpieczenie na silniejsze maszyny, które wymagają posiadania uprawnień w kat. A lub B (jak motocykle o pojemności do 125 cm3), są odpowiednio droższe.

 O poziomie ceny OC decyduje więc w przypadku jednośladów konieczność posiadania prawa jazdy, niezależnie od kategorii. Można w takim razie wskazać dwa poziomy cen ustalane przez ubezpieczycieli. Pierwszy to skutery do 50 cm3, a drugi pozostałe skutery i motocykle o pojemnościach 125, 250, 600 czy więcej cm3. Samochody osobowe stanowią natomiast osobną kategorię, droższą pod względem cen OC mówi Bartłomiej Behnke.

 Aby to zobrazować porównywarka ubezpieczeń www.superpolisa.pl przygotowała zestawienie cen ubezpieczeń OC kupowanych na różne pojazdy przez tego samego kierowcę (sprawdzono oferty 17 ubezpieczycieli). To 35-letni mężczyzna z Warszawy z prawem jazdy od 12 lat, który OC opłaca od 7 lat i nie ma szkód na koncie. Jak w jego przypadku kształtują się ceny na skuter Peugeot Speedfight 2 o pojemności 50 cm3, motocykle Romet ZK o pojemności 125 cm3 i Hondę CBF z silnikiem 600 cm3, a także Toyotę Corollę wyposażoną w silnik 1600 cm3?

OC na skuter najtańsze

Ceny ubezpieczenia na skuter Peugeot Speedfight 2 zaczynają się od 40 zł i jest to o kilkadziesiąt złotych mniej niż w przypadku motocykli, których pojemność jest większa. Ubezpieczenie 125-tki (dostępnej także dla posiadaczy prawa jazdy kat. B), jak i 600-tki kosztuje tyle samo – w obu przypadkach warszawiak z przykładu nie kupi polisy taniej niż za 95 zł. To jednak wciąż o wiele taniej niż cena polisy OC na samochód, ponieważ za ubezpieczenie Toyoty wspomniany kierowca musiałby zapłacić przynajmniej 496 zł, czyli przeszło 3-krotnie więcej niż za OC motocykla i 5-krotnie niż za OC skutera.

 Chociaż ubezpieczyciele dzielą pojazdy według wspólnych kategorii, to ceny każdy z nich ustala według własnej metody, przez co składka za OC znacznie różni się od siebie w zależności o zakładu ubezpieczeń. Np. polisa na skuter za 40 zł w jednej firmie w innej może kosztować aż 225 zł, choć to wciąż taka sama ochrona. Aby niepotrzebnie nie przepłacać, warto skorzystać z możliwości porównania ofert i na tej podstawie wybrać najtańszą opcję – radzi Bartłomiej Behnke z www.superpolisa.pl.

OC na motocykl tańsze niz na samochód – artykuł do pobrania

big tits group