click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Statystyczny Polak na wakacjach

Statystyczny Polak, który w tym roku pojedzie na wakacje ma mniej niż 60 lat, jest mieszkańcem dużego miasta, ma wyższe wykształcenie, a dochód jego gospodarstwa domowego przekracza 2 500 zł. Na wakacje pojedzie z drugą osobą, wyjazd potrwa 11 lub więcej dni, które przeznaczy głównie na zwiedzanie i wycieczki oraz wypoczynek na plaży lub basenie.

Taki obraz rysuje się na podstawie danych z badania „Wakacyjne plany Polaków” przeprowadzonego przez Nielsen Polska na zlecenie Mondial Assistance przed obecnym sezonem wakacyjnym.

Na wakacje w tym roku planuje pojechać prawie 16 mln Polaków – niecałe 11 mln w kraju i ponad 5 mln za granicę. Łącznie to o ponad milion więcej niż rok temu. Na podstawie wyników badania można powiedzieć, że będą to przede wszystkim studenci, urzędnicy, nauczyciele, pracownicy biurowi, wykwalifikowani pracownicy techniczni, specjaliści i osoby zajmujące stanowiska kierownicze – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

Spośród tych, którzy wakacje planują w najbliższych tygodniach 44% na wyjazdowym urlopie było także rok temu, 12% na wakacjach nie było wcześniej nigdy.

Ile wydamy

Średni szacowany koszt wyjazdu przypadający na jedną osobę to 1 778 zł, przy czym w przypadku wyjazdu w Polsce będzie to 1 321 zł, a zagranicznego aż 2 608 zł. Na wakacje poza Polską statystycznie pozwalają sobie osoby o miesięcznych dochodach gospodarstwa domowego przekraczających 4500 zł.

Osoby zdecydowane na zagraniczne wakacje najczęściej deklarowały osobowe wydatki w przedziale 1,5-2 tys. zł – 19% odpowiedzi. Nieznacznie mniejsza (16%) jest grupa spodziewająca się wydatków 2-2,5 tys. zł czy 1-1,5 tys. zł (15%).  Znacząca jest też grupa planująca bardzo duże koszty na osobę, przekraczające 6,5 tys. zł (4%). Z drugiej strony w porównaniu z zeszłym rokiem o połowę zmniejszyła się liczba osób spodziewających się wakacyjnych wydatków za granicą poniżej 1 tys. zł (z 14 p. p do 7 p. p.).

Przy wyjazdach krajowych najliczniejsza jest grupa planująca wydać poniżej 1 tys. zł – 40%, druga w kolejności to osoby zakładające wydatki nieco większe – pomiędzy 1-1,5 tys. zł.

Na jak długo i po co

Większość Polaków planujących urlop zakłada, że będzie on długi i potrwa 11 i więcej dni. Taki czas na urlop chce przeznaczyć 58% wyjeżdżających za granicę i 48% wypoczywających w kraju. Bardzo rzadko zakładamy krótkie wakacje trwające poniżej 5 dni – 8% w przypadku krajowych i 2% przy zagranicznych. Poza Polską nasz czas planujemy poświęcić na zwiedzanie i wycieczki (84% odpowiedzi w badaniu), ale także na odpoczynek na plaży i basenie (64%). Takie leniuchowanie wskazała największa grupa planujących wakacje w kraju – również 64% (zwiedzanie wymieniło 61%). Na dalszych miejscach przy wakacjach krajowych wymieniane były piesze wyprawy (56%) – mniej popularne wśród wyjeżdżających za granicę (41%), a także ogólnie sport 24% i nocne życie – 23%. To ostatnie większą popularnością cieszy się za granicą – tak chce odpoczywać tam 47% z nas.

Kto się ubezpiecza

67% planujących zagraniczne wakacje planuje wykupić ubezpieczenie. Statystycznie będą to najczęściej osoby w wieku 30-49 lat, z wykształceniem wyższym, często na stanowiskach kierowniczych czy właściciele firm o dochodzie gospodarstwa domowego przekraczającym 4500 zł.

Wygląda na to, że często pojawiające się w mediach latem informacje o wysokich kosztach leczenia polskich turystów, po ich wypadkach za granicą bardziej działają na wyobraźnię lepiej wykształconych i częściej słyszących takie informacje. Są to też osoby ze znacznymi dochodami, tymczasem w razie wypadku za granicą na wakacjach pokrycia kosztów leczenia jeszcze bardziej będą potrzebowali Ci z niższymi dochodami i możliwościami finansowymi. Co roku płacimy za pomoc medyczną  ubezpieczonych turystów poszkodowanych na wakacjach za granicą ogromne sumy. Jednostkowe przypadki kosztują nawet setki tysięcy złotych  – mówi Piotr Ruszowski z Mondial Assistance.

 Wyjeżdżając na wakacje, najczęściej obawiamy się zamieszek, strajków czy ataków terrorystycznych (takie obawy wyraziło 11% tych, którzy zamierzają skorzystać z biura podróży i 8% tych, którzy wyjadą samodzielnie). Inne niepokoje dotyczą problemów zdrowotnych na wyjeździe i tradycyjnie złej pogody.

Statystyczny Polak na wakacjach – artykuł do pobrania

big tits group