click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Co dla nas oznacza podatek bankowy?

Niespełna po tygodniu od przekazania do Sejmu projektu ustawy o wprowadzeniu podatku bankowego, dwa banki zdecydowały się na podniesienie swoich marży. Eksperci uważają, że to nie koniec – jeszcze w tym roku kolejne banki zdecydują się na podobny krok. Najbardziej ucierpią osoby, które chcą zaciągnąć kredyt hipoteczny – koszty takiego kredytu mogą wzrosnąć nawet o kilkadziesiąt tysięcy złotych*.

Banki poradzą sobie z nowym podatkiem, a my?

Podatek bankowy jest jednym z flagowych projektów nowego rządu. Początkowo zakładano, że nowa reforma uderzy w duże instytucje finansowe. Okazuje się jednak, że część kosztów poniesie konsument. Banki nie chcą same płacić 0,39% podatku, dlatego zdecydowały się zwiększyć swoje marże. Szacuje się, że początkowo obciążą klientów 20-30%. kosztów podatku, ale z czasem ten odsetek wzrośnie aż do 50%. Już teraz swoje marże podniosły Deutsche Bank i mBank, ale jak przekonują eksperci – na tym się nie skończy. Według danych ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych, pozostałe instytucje także będą podnosiły marże. Kolejne trzy banki jeszcze w tym roku zapowiedziały  wprowadzenie podwyżek.

 

Już teraz jest drożej

W reakcji na planowane wprowadzenie podatku bankowego, mBank zwiększył swoją marżę o 0,4%, a Deutsche Bank o 0,65% Co dokładnie oznacza to dla przeciętnego Polaka?

– Jeżeli zdecydujemy się na kredyt w wysokości 250 tys. zł na 25 lat, to po podwyżce marży, miesięczna rata równa w mBanku wzrośnie o 54,37 zł – miesięcznie nie dużo, ale w skali 25 lat daje ponad 16 tys. zł. więcej do spłacenia – tłumaczy Katarzyna Dmowska z ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych – Natomiast przy takim samym kredycie, w Deutsche Banku miesięczna rata równa wzrośnie o 88,15 zł – w skali 25 lat jest to aż 26445 zł więcej niż przed podwyżką.

Tak szybka reakcja banków podyktowana jest z pewnością dużym zainteresowaniem Polaków kredytem hipotecznym. Część z nas pragnie zdążyć ze złożeniem wniosku jeszcze przed nowym rokiem, aby skorzystać z mniejszego, 10% minimalnego wkładu własnego. W 2016 r. wkład własny zwiększy się bowiem do 15%.

 

Jak podatek bankowy wpłynie na rynek?

Eksperci przewidują, że reakcje banków na nowy podatek spowodują w pierwszym momencie zmniejszenie popytu. Klienci będą wstrzymywać się z podejmowaniem decyzji o zakupie nieruchomości, przede wszystkim ze względu na wzrost miesięcznej raty kredytu. Istnieje także ryzyko chwilowego ograniczenia akcji kredytowej ze strony banków – opodatkowanie aktywów sprawi, że instytucjom finansowym nie będzie zależało na tym, aby udzielać kredytu.

 

 

*Wzrost kosztów przy kredycie hipotecznym na 25 lat przy pożyczanej kwocie 250 tys. zł – dane ANG Spółdzielni Doradców Kredytowych

 

Podatek bankowy utrudni nam kupno nowego mieszkania – artykuł do pobrania

big tits group