click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Najtańsza polisa nie zadziała na szlaku

Góry są niezmiennie najczęściej odwiedzanymi miejscami w trakcie ferii zimowych. Wyjazd taki często kojarzy się z wyjazdem na narty, jednak równą popularnością cieszą się piesze wycieczki wśród ośnieżonych szczytów. Jak wynika z badania przeprowadzonego przez CBOS, turystykę górską uprawia co 6. Polak. Planując górskie eskapady poza Polską, należy pamiętać o wykupieniu odpowiedniego ubezpieczenia. Udzielenie pomocy kosztuje kilkadziesiąt tysięcy złotych.

 

Wybierający się w okresie zimowym na górskie eskapady powinni przede wszystkim zadbać o następujące rzeczy: odpowiedni ubiór i obuwie, dostosowanie tras do kondycji i możliwości fizycznych oraz sprzęty niezbędne w razie nieprzewidzianych zdarzeń, jak np. apteczka. W sytuacji gdy cel wyprawy znajduje się poza granicami Polski, wykupienie odpowiedniej polisy jest koniecznością. Nie tylko ze względu na koszty ewentualnego leczenia, ale co równie istotne – celem sfinansowania potencjalnej akcji ratunkowej, która może okazać się niezbędna.

 

Polska jest jednym z nielicznych państw, w których pomoc ratowników górskich jest bezpłatna. Inaczej jest w krajach cieszących się największą popularnością wśród rodzimych turystów, jak Włochy, Niemcy, Austria, Czechy czy Słowacja. Tam koszty akcji odpowiednich służb pokrywa poszkodowany.

 

– Opłata za interwencję specjalistów w tych krajach wynosi minimum kilkaset euro. W przypadku gdy do zdarzenia dojdzie w odległej partii gór i kiedy niezbędnym okaże się wykorzystanie helikoptera ratunkowego wzrasta ona do kilku tysięcy euro. Godzina pracy helikoptera w Polsce to koszt 3000 euro, nie muszę chyba dodawać, że u naszych sąsiadów i na zachodzie nie jest taniej – mówi Piotr Ruszowski, dyrektor sprzedaży i marketingu w Mondial Assistance.

 

Kilkadziesiąt tysięcy zł za pomoc za granicą

Wydawałoby się, że jedynie narciarze przed wyjazdem powinni szczegółowo przeanalizować dostępne na rynku ubezpieczenia. Otóż nie. Podstawowe ubezpieczenie, w minimalnym wariancie, nie zawsze gwarantuje pokrycie kosztów ratownictwa. Mając na uwadze, że akcja ratunkowa może wymagać sporych nakładów finansowych warto zainwestować w dobrą polisę. Pamiętajmy, że obejmują ona nie tylko poszukiwania i transport w bezpieczne miejsce, ale również pełną pomoc medyczną osobie poszkodowanej.

 

– Planujący nawet krótkie spacery najpopularniejszymi szlakami powinni wykupić standardowe ubezpieczenie turystyczne w wersji co najmniej „medium”, które obejmuje koszty ratownictwa. Jednak gdy decydujemy się na całodzienne wyprawy w wyższe partie gór powinniśmy zakupić bardziej specjalistyczne, sportowe ubezpieczenie – ostrzega Piotr Ruszowski.

 

Kolejnym elementem oprócz zakresu ubezpieczenia, na który powinno się zwrócić uwagę, jest suma kosztów leczenia objętych polisą. – W poprzednim okresie zimowym miesięcznie zgłaszano do nas ponad tysiąc przypadków. Z naszych doświadczeń wynika, że rozpiętość kosztów związanych z udzieleniem pomocy i leczeniem osoby poszkodowanej w najpopularniejszych destynacjach zimowych jest dosyć duża. – wskazuje Piotr Ruszowski. – Sięgają one średnio wysokości kilkudziesięciu tysięcy złotych. Choć w skrajnych przypadkach mamy również do czynienia z pomocą liczoną w setkach tysięcy.

Najtańsza polisa nie zadziała na szlaku – artykuł do pobrania

big tits group