click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Polacy coraz dłużej na chorobowym

Według danych ZUS* w 2105 roku liczba wystawionych zaświadczeń chorobowych wzrosła w stosunku do 2014 roku o 11,2 %, a liczba dni absencji o 8,3 %. Powodem mogą być trudności w dostępie do lekarzy specjalistów i długi czas oczekiwania na wizytę. To rodzi poważne koszty dla firm.

W ostatnich latach widać było tendencję spadkową ilości wystawianych zwolnień, za to długość nieobecności ze względu na stan zdrowia wydłużała się. W ostatnim analizowanym okresie wzrosła jednak również ilość wypisywanych zaświadczeń. Statystyczny czas nieobecności z tytułu choroby własnej osób ubezpieczonych w ZUS wyniósł ponad 27 dni, a przeciętna długość jednego zwolnienia od lekarza to ponad 12 dni. W pierwszym półroczu 2014 i 2015 roku ponad połowa zaświadczeń lekarskich została wystawiona na okres do 10 dni.

Jak radzić sobie z absencją chorobową w firmie

Nieobecność jednej osoby, może zaburzyć pracę całego zespołu, nie wspominając już o kosztach związanych ze zorganizowaniem zastępstwa czy opłaceniem nadgodzin i obsługi administracyjnej. Niektóre firmy premiują tylko te osoby, które w ciągłości przepracowały cały miesiąc albo nawet dłuższy okres. To może tłumaczyć fakt, że wizytę u lekarza pracownicy są skłonni odkładać na później, przeciągając w czasie moment leczenia. To z kolei może powodować stopniowe pogarszanie stanu zdrowia, a w konsekwencji wydłużenie nieobecności.

Usprawnianie modelu, w którym funkcjonują pracownicy, poprzez podnoszenie jakości warunków pracy można osiągnąć dzięki kilku – dostępnym coraz częściej także dla małych firm – narzędziom. Duże znaczenie mają tu kultura zdrowego trybu życia i promowanie „work-life balance”, dostępność kart multisport, czy specjalistycznej opieki medycznej w połączeniu z wykorzystaniem e-zwolnień (informacja o stanie zdrowia od razu trafia do pracodawcy). Dobra forma pracowników staje się ważnym elementem codziennego funkcjonowania firmy i – co bardzo ważne – pozwala skutecznie ograniczać koszty powodowane przez absencje chorobowe.

 – Coraz częściej spotykamy się z opiniami pracodawców, mówiących że podnoszenie standardów firmy przez udostępnianie pracownikom ubezpieczenia zdrowotnego nie tylko poprawia wizerunek organizacji jako dobrego pracodawcy, ale też pomaga obniżać koszty. Przy czym istotne wydaje się być to, żeby pracownik miał dostęp do wielu specjalistów. To plus, jakość wizyt daje najlepszy efekt i przekłada się na oszczędność czasu i pieniędzy przedsiębiorcy – uważa Małgorzata Jackiewicz, Dyrektor Sprzedaży Ubezpieczeń Zdrowotnych, Saltus Ubezpieczenia.

Zmiana oczekiwań pacjentów i pracowników

Opieka medyczna podlega nieustającej transformacji. Podobnie dzieje się ze zwyczajami i wymaganiami pacjentów. Jednym z trendów w polskiej ochronie zdrowia na rok 2016 wskazanych przez PwC, jest coraz większa dominacja leczenia prywatnego (podstawowego, długoterminowego, ambulatoryjnego, uzdrowiskowego, rehabilitacyjnego). Wobec problemów i ciągle niesatysfakcjonującej poprawy stanu budżetowej służby zdrowia taki trend będzie się pogłębiał. To przekłada się na wzrost rentowności i jakości prywatnych placówek, które z kolej dzięki temu mogą inwestować w swój rozwój i oferować jeszcze lepsze warunki dla pacjentów.

– Coraz częściej choremu nie wystarcza po prostu „dostanie się” do lekarza. Chce czuć komfort i jakość obsługi, wtedy, kiedy najbardziej tego potrzebuje. Chce mieć możliwość leczenia u wybranego specjalisty. Dostępność leczenia na najwyższym poziomie, możliwość monitorowania wizyt i łatwość telefonicznego kontaktu z najbliższą placówką usprawnia dbanie o zdrowie, a pracodawcy przynosi oszczędności. Pomocna jest konstrukcja nowoczesnych ubezpieczeń zdrowotnych, które można dopasować zarówno do dużej firmy jak i tej z sektora MSP. Nasza skłonność do kontraktowania nowych placówek, częściowa refundacja wizyt z poza listy, czy też łatwość wycofania się z umowy, powoduje, że klienci mają pełną dowolność wyboru usług i mogą decydować o tym, co w danym momencie najbardziej im odpowiada i czego potrzebują – mówi Małgorzata Jackiewicz z Saltus Ubezpieczenia

Rynek pracy zmieniający się na korzyść pracownika powoduje, że pracodawca musi zaoferować coraz więcej, aby zatrzymać u siebie najbardziej wartościowych ludzi. Tryb życia, konkurencyjne warunki pracy, nowe pokolenie wchodzące na rynek przynoszą firmom wyzwania względem utrzymania swojej pozycji na rynku pracy. Dbanie o dobrą formę każdego pracownika, sprostanie oczekiwaniom kandydatów i zatrudnionych, to nie tylko dążenie do bycia pracodawcą pierwszego wyboru, to coraz częściej być albo nie być dla przedsiębiorstwa.

 

*porównanie pierwszej połowy 2015 z połową 2014 – dane ZUS

big tits group