click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Ubezpieczenie mieszkania podczas ŚDM

Podczas zbliżających się Światowych Dni Młodzieży, wg szacunków organizatorów Polskę odwiedzi nawet 1,5 mln gości. Organizatorzy apelują o udostępnianie im noclegów w swoich domach. Takie lokum znajdzie prawdopodobnie kilkadziesiąt tysięcy pielgrzymów. Czy ewentualne szkody przez nich wyrządzone obejmie polisa majątkowa chroniąca mieszkanie?

 

Najwięcej gości zamieszka w Krakowie, ale będą też rozlokowani w całym województwie małopolskim, a także śląskim i świętokrzyskim. Poza hotelami, domami pielgrzyma, internatami, akademikami czy szkołami, duża grupa zamieszka w prywatnych domach i mieszkaniach. Prośby o zgłaszanie wolnych miejsc noclegowych pojawiały się w mediach, a także za pośrednictwem parafii.

– Komitet przygotował prawie 300 tys. miejsc noclegowych – w tym w samym Krakowie dla ponad 115 tys. pielgrzymów, a w okolicach Krakowa dla prawie 125 tys. pielgrzymów – oblicza Ewa Korbut z biura prasowego ŚDM.

Poza zarejestrowanymi, wielu organizuje nocleg na własną rękę. Rodzina przyjmująca pielgrzymów powinna zagwarantować miejsce noclegowe (ok. 3 m kw. na osobę) oraz możliwość skorzystania z łazienki. Większość gości będzie w Polsce od 25 do 31 lipca.

Ubezpieczyciele nie pytają kto u nas nocuje
Wprawdzie katolicka młodzież przybywająca na spotkanie z Ojcem Świętym raczej nie powinna sprawiać kłopotów, jednak obecność w tym czasie dodatkowych kilkuset tysięcy osób, to dla miasta duże obciążenie (w kulminacyjnym momencie w Krakowie może przebywać nawet 2 mln ludzi). To również niemałe wyzwanie dla mieszkańców i mieszkań goszczących pielgrzymów. Czy ewentualne szkody przez nich wyrządzone będą zabezpieczane standardową polisą?

– Ideą ubezpieczenia mieszkania jest dawanie poczucia bezpieczeństwa i komfortu jego mieszkańcom, a także ich gościom. Możemy to sobie zapewnić, dzięki odpowiednio i świadomie dobranej polisie – mówi Beata Żukowska – ekspert z Concordii Ubezpieczenia.

Choć goście Światowych Dni Młodzieży nie wydają się być grupą szczególnie uciążliwą w zachowaniu, to jednak z logiki wynika, że przy tak dużej liczbie ludzi – szkód będzie więcej niż zwykle. Czynnikami ryzyka, poza zwiększonym stanem osobowym mieszkań goszczących pielgrzymów, będą pośpiech, przeciążenie węzłów sanitarnych czy po prostu łazienek, być może także różne zwyczaje osób przybywających z całego świata (organizatorzy spodziewają się gości z 187 krajów). Zdarzenia, jakie można tu brać pod uwagę, to np. pożar, zalanie (np. niezakręcony kran), stłuczenie elementów szklanych i ceramicznych (szyby okienne i drzwiowe, lustra, ale także parawany łazienkowe czy kuchenne płyty grzewcze), przepięcia, np. w wyniku większego obciążenia instalacji elektrycznej, szczególnie w przypadku upałów i intensywnego użytkowanie klimatyzacji czy innych urządzeń chłodzących.

– W żadnym z naszych OWU dotyczących ubezpieczeń majątkowych nie ma wyłączeń związanych z przyjmowaniem gości, nawet w dużych ilościach. Jeśli tylko odbywa się to na zasadach niekomercyjnych – nie ma przeszkód, aby zlikwidować szkodę i wypłacić odszkodowanie w przypadku, kiedy zniszczenia powstały w związku z pobytem pielgrzymów, czy wręcz zostały przez niech spowodowane. To samo dotyczy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej, towarzyszącemu często polisie mieszkaniowej. W przypadku rozszerzenia zakresu o ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej wynajmującego, odszkodowanie to może być wypłacone również w przypadku, gdy w związku z naszym działaniem lub zaniechaniem – szkody dozna nasz gość, np. nasz pies zniszczy jego bagaż – wyjaśnia Beata Żukowska z Concordii Ubezpieczenia.

Wyjątkami, które mogą zablokować wypłatę odszkodowania, jest rażące niedbalstwo i umyślne działania domowników, czy szkody powstałe po spożyciu alkoholu.

 

Przyjmując gości na Światowe Dni Młodzieży warto więc sprawdzić aktualność i zakres posiadanej polisy chroniącej dom czy mieszkanie. Oby nie była potrzebna, choć jak mawiają wierzący „Strzeżonego Pan Bóg strzeże”.

 

 

Czy polisa mieszkaniowa działa jeśli przyjmujemy pielgrzymów – artykuł do pobrania

 

big tits group