click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Coraz więcej przedsiębiorców korzysta z faktoringu

  • W 2016 roku faktorzy zanotowali 158 mld zł obrotów, przy rocznym wzroście o 20%
  • Liczba przedsiębiorców, którzy w ubiegłym roku skorzystali z faktoringu to blisko 8 tys.
  • 7 na 10 firm w Polsce skarży się na problemy z odroczonymi płatnościami – to jedna z ważniejszych przyczyn rosnącej popularności usługi.

 

Dane o branży opublikował Polski Związek Faktoringu: w 2016 roku branża faktoringowa w Polsce odnotowała obroty w wysokości 158,2 mld złotych. To wzrost o jedną piątą w stosunku do roku 2015. Faktoring staje się coraz popularniejszym narzędziem finansowania przedsiębiorstw.

 

W minionym roku z faktoringu skorzystało blisko 7,9 tys. firm, a do faktorów zgłoszono 7,5 mln faktur (6,5 mln rok wcześniej). Poza klasycznym faktoringiem niepełnym rośnie popularność pełnego (zabezpieczający faktoranta w przypadku nie zrealizowania płatności ze zgłaszanej faktury przez kontrahenta) i eksportowy wspierający zagraniczną ekspansję polskich przedsiębiorców.

– Faktoring to narzędzie finansowania, które sprawdza się zarówno w czasach kryzysu jak i hossy. Polska gospodarka rozwija się dobrze, ale utrzymujące się napięcia w obszarze sektora bankowego nie sprzyjają zwiększaniu akcji kredytowej. Taka sytuacja stwarza szanse dla spółek faktoringowych i zachęca przedsiębiorców do szerszego korzystania z ich usług. Istotną motywacją jest też specyfika polskiego biznesu – 7 na 10 firm w Polsce skarży się na problemy z odroczonymi płatnościami. W takich realiach zapewnienie ciągłości finansowej dla wielu przedsiębiorców oznacza być albo nie być. Stąd rosnąca popularność faktoringu – mówi Piotr Gąsiorowski – Prezes Zarządu eFaktor S. A.

 

Wśród największych faktorów na rynku są bankowe spółki dedykowane tej działalności. Dysponują potrzebnym kapitałem i korporacyjnymi strukturami. Przewagą mniejszych faktorów jest natomiast ich elastyczność i możliwość współpracy z firmami z każdej branży, nawet tam, gdzie z terminowością płatności jest szczególnie trudno, jak w budowlance czy transporcie.

– Nie unikamy współpracy z firmami z trudnych branż. Każdego kontrahenta analizujemy indywidualnie, elastycznie podchodzimy do jego możliwości i potencjału. Najważniejsze są dla nas niekwestionowane, funkcjonujące w obrocie gospodarczym faktury jakie wystawia i partnerzy biznesowi z jakimi kooperuje. Takie założenia sprawdzają się, bo w 2016 roku rozwijaliśmy się dużo szybciej niż rynek – mówi Piotr Gąsiorowski z eFaktor S. A.

 

Faktoring jako bardziej elastyczne źródło finansowania bardzo często jest remedium na problemy firm z uzyskaniem kredytowania, sam nie obciąża rachunków firmy tak, jak ma to miejsce w przypadku zobowiązań kredytowych. Podstawą finansowania za pomocą faktoringu jest wystawianie udokumentowanych faktur, mających podstawy w obrocie gospodarczym.

 

Wyniki branży faktoringowej za 2016 – informacja prasowa

 

big tits group