click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Kobiety z coraz większymi długami

  • W ciągu roku średnia wartość zadłużenia kobiet wzrosła o ponad 2 000 zł, przy czym długi mężczyzn zmalały o taką samą wartość.
  • Coraz częściej zadłużone są samotne matki, utrzymujące się ze środków MOPS i 500+.
  • Największe długi ma 43-letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego, z zobowiązaniem o wartości ponad 39 mln zł.

 

Przez lata w Polsce dominowały długi związane z zaciągniętymi kredytami, jednak ta tendencja wyraźnie się zmienia. Niskie płace i podwyżki cen żywności sprawiają, że coraz więcej osób ma problem z regulowaniem bieżących płatności – w tym rachunków za prąd, mandatów i alimentów. Do tej pory zobowiązania finansowe były głównie domeną mężczyzn, jednak stopniowo coraz bardziej zadłużają się również kobiety.

 

Matka Polka zadłużona

Wśród zadłużonych Polaków niezmiennie dominują panowie – co 13. mężczyzna i co 20. Polka mają  nieuregulowane zobowiązania finansowe. I chociaż udział kobiet wśród dłużników nieco zmalał w ciągu roku (z 38,8 do 38,3%), to przeciętna wartość ich zaległości wzrosła z 16,84 tys. zł do 19,16 tys. zł. Szczególnie jest to widoczne przy przyrównaniu procentowego udziału mężczyzn i kobiet w ogólnym zadłużeniu Polaków. Podczas gdy wartość zadłużenia płci pięknej nieznacznie podniosła się w porównaniu z rokiem ubiegłym, w tym samym czasie męskie długi zmalały o taką samą wartość. Pojawia się więc tendencja do przejmowania przez kobiety obowiązków głowy rodziny i samodzielnego zarządzania finansami.

Coraz częściej nasi konsultanci trafiają na młode kobiety, młode matki, urodzone pod koniec lat 80-tych. Wiele z nich jest w trudnych sytuacjach, po nieudanych małżeństwach, często nie mają pracy i utrzymują się tylko ze środków MOPS oraz 500+. Mimo wszystko kobiety przejawiają dużą determinację, żeby zapewnić lepszy start życiowy swoim dzieciom, bez długów rodziców  – mówi Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A.

Zadłużeni mężczyźni stanowią 61,8% całości dłużników w Polsce. Co roku dominują w zestawieniach dziesięciu najbardziej zadłużonych Polaków. W aktualnym zestawieniu wśród tej grupy znajduje się 43-letnia mieszkanka województwa dolnośląskiego, z długiem o wartości ponad 39 mln zł. W 2016 roku po raz pierwszy do grupy 10 mieszkańców Polski z największymi zobowiązaniami finansowymi dołączyła druga kobieta (63-letnia seniorka z województwa mazowieckiego, której dług przekroczył 24 mln zł).

 

A jednak statystyczny dłużnik jest mężczyzną

Statystyczny polski dłużnik to mężczyzna, który posiada 25 352 zł niezapłaconych zobowiązań finansowych. Fakt, iż mężczyźni wysuwają się na prowadzenie w zadłużeniu Polaków, nie jest zastanawiający – w polskim społeczeństwie wciąż dominuje model rodziny, w którym to mężczyźni są głową domu. W związku z inflacją, podwyżkami cen i koniecznością utrzymania rodziny, Polacy miewają problemy ze spłatą podstawowych zobowiązań, co gorsza sięgają wtedy po kredyty, które posłużą im do spłaty wcześniejszych pożyczek. W ten sposób łatwo wpaść w spiralę długów, a wyjść z niej już o wiele trudniej.

Trudno określić, która płeć lepiej spłaca własne zobowiązania. Każdy przypadek jest bardzo indywidualny i czasami dłużnicy po prostu potrzebują pomocy w zarządzaniu własnymi finansami. Zazwyczaj rozłożenie zadłużenia na raty pozwala im wyjść na prostą – mówi Aneta Kamińska-Kocot z BEST S.A.

Liczba zadłużonych Polaków wzrosła w ciągu roku niemalże o 300 tysięcy osób – w 2016 roku było ich 2 322 408. Łączna suma zobowiązań finansowych wynosi prawie 54 miliardy złotych, które rozkładają się prawie po połowie na zobowiązania kredytowe  (27,8 mld zł) i pozakredytowe (25,89 mld zł).

 

Źródło danych: BIG Info Monitor

 

Kobiety z większymi długami – informacja prasowa

 

big tits group