click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Transcom zatrudnia Ukraińców

  • Przedsiębiorcy na Pomorzu coraz chętniej zatrudniają obywateli zza wschodniej granicy – w 2016 r. było to ponad 67 tys. osób*.
  • Ogromna większość, bo aż 93% tutejszych pracowników ze Wschodu to Ukraińcy**.
  • Do tej pory najczęściej zatrudniani byli przy pracach prostych, na budowach i w gastronomii.
  • Zainteresowanie pracownikami ze wschodu rośnie jednak i w innych branżach, na przykład w sektorze BPO/SSC, który stale poszukuje dużej liczby pracowników, w tym mówiących językami obcymi, niezalenie od kierunku wykształcenia i długości stażu pracy.
  • Przykładem jest Transcom Worldwide Poland, który po doświadczeniach w pracy z Ukraińcami w Olsztynie, planuje również w Gdańsku otworzyć zespół obsługujący w języku ukraińskim i zapowiada więcej miejsc pracy dla osób ze Wschodu.

Pracownicy zza wschodniej granicy są w Polsce liczną i cenioną siłą roboczą. W 2016 roku pracodawcy w całym kraju złożyli ponad 1,3 mln oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcowi, z czego ponad 1,2 dotyczyło obywateli Ukrainy.[1]

Zainteresowanie zatrudnianiem obcokrajowców widać też w Trójmieście i na całym Pomorzu, bo rynek pracy w tym regionie zmaga się z brakami pracowników. Niedobór rąk do pracy widoczny jest tutaj w wielu zawodach. Wynika to m.in. ze zmian demograficznych, wzrostu gospodarczego czy wyjazdów do pracy za granicę. W 2016 r. w województwie pomorskim na podstawie oświadczeń o zamiarze wykonywania pracy bez konieczności zezwolenia na pracę było zatrudnionych 67 395 osób. Ponad 42 tys. takich oświadczeń złożono w samym Trójmieście – blisko 32 tys. w Gdańsku i ok. 10 tys. w Gdyni i Sopocie. Zdecydowana większość, bo aż 92% z nich dotyczyła obywateli Ukrainy, pozostałe Armenii, Białorusi, Mołdawii, Rosji i Gruzji[2].

Cudzoziemcy najczęściej pracowali w budownictwie, przetwórstwie przemysłowym oraz w usługach administrowania i działalnościach wspierających (m.in. firmy sprzątające, firmy ochroniarskie, administracja biurowa). Blisko połowa z nich zatrudniona była jako pracownicy przy pracach prostych oraz robotnicy przemysłowi i rzemieślnicy.

Z gastronomii do centrum usług biznesowych

Okazuje się, że zapotrzebowanie na pracowników ze Wschodu rośnie również w innych branżach, np. BPO/SSC, czyli nowoczesnych usług dla biznesu. Firmy tego sektora stale potrzebują dużej liczby pracowników, ze względu szybki rozwój i różne rodzaje zadań, które mają do zrealizowania. Wśród licznych usług jakie świadczą można wymienić telemarketing, czyli sprzedaż różnego rodzaju produktów i usług np. bankowych lub telekomunikacyjnych, pozyskanie i obsługę klienta, obsługę reklamacji i pomoc techniczną. Ponadto księgowość, zarządzanie obiegiem dokumentów, wsparcie IT.

– Nasz sektor bardzo szybko się rozwija, co powoduje, że poszukujemy pracowników wśród różnych grup, w tym wśród osób, które za pracą przyjechały do Polski ze Wschodu. Przewidujemy, że ich profil zawodowy będzie się zmieniał. Dotyczy to szczególnie osób młodych, studentów i absolwentów, którzy przyjeżdżają tutaj z jasno określonym celem – znaleźć pracę i zostać. Na początek zwykle szukają pracy dorywczej, ale stabilne zatrudnienie otwiera przed nimi zupełnie nowe możliwości. Tym bardziej, że brak znajomości języka polskiego nie stanowi dziś bariery, bo nasza branża stale poszukuje pracowników posługujących się różnymi językami. Najlepszym przykładem jest nasz gdański oddział, który stanowi swoiste zagłębie językowe – specjaliści pracują tu w kilkunastu językach. Zatem my dla znających języki obce na pewno będziemy mieli ofertę. Po dobrych doświadczeniach w pracy z Ukraińcami w olsztyńskim oddziale naszej firmy, planujemy również w Gdańsku otworzyć zespół obsługujący w języku ukraińskim. Ale mamy też duże zapotrzebowanie na osoby władające innymi językami, szczególnie niemieckim we wszystkich naszych oddziałach. A w związku z tym, że Ukraińcy są zainteresowani trójmiejskim rynkiem pracy, będziemy wśród nich zarówno w Polsce jak i na Ukrainie, szukać pracowników do projektów językowych – mówi Marek Szul, Country Manager, Transcom Worldwide Poland.

Język ważniejszy niż doświadczenie

Zapotrzebowanie na pracowników z kompetencjami językowymi jest tak duże, że znalezienie kandydatów, którzy władają biegle jakimś językiem i jednocześnie posiadają szerokie doświadczenie zawodowe, stanowi dla pracodawców duże wyzwanie. Dlatego coraz częściej stawiają na kandydatów z doskonałą znajomością języka, a niewielkim stażem pracy.

– W przypadku projektów, do których potrzeba pracowników z językami obcymi, ich znajomość jest często dla nas istotniejsza niż doświadczenie. A jeśli kandydat ponadto ma pasję do pracy, chęć osiągnięcia doskonałości zawodowej niezależnie od stanowiska i jest otwarty na innowacje, to znajduje się na najlepszej drodze do sukcesu w naszej firmie – mówi Anna Rogowska, Country HR Manager Transcom Worldwide Poland i wyjaśnia: Kandydaci biegle posługujący się językiem obcym, mają z naszej strony zapewnione przygotowanie merytoryczne. Oferujemy im pakiet intensywnych szkoleń wstępnych – zarówno teoretycznych jak i praktycznych, a silny zespół trenerów wewnętrznych, doświadczonych w pracy przy wielu projektach, stanowi dla nowych pracowników wsparcie w pierwszych tygodniach pracy. Z naszych doświadczeń wynika, że większość pracowników po odpowiednim przeszkoleniu stanowi bezcenną kadrę.

O Transcom Worldwide Poland

Transcom Worldwide Poland jest częścią koncernu Transcom, jednej z czołowych firm wspierających międzynarodowe przedsiębiorstwa w obsłudze ich klientów. Firma działa w Polsce w trzech lokalizacjach – od 2003 roku w Olsztynie, od 2007 w Gdańsku oraz od 2016 w Białymstoku i zatrudnia łącznie blisko 1500 pracowników. Transcom dysponuje bazą wykwalifikowanych specjalistów, którzy oferują klientom wsparcie w kilkunastu językach, w tym: polskim, angielskim, niemieckim, hiszpańskim, włoskim, francuskim, duńskim, norweskim, szwedzkim, fińskim, tureckim, chińskim, litewskim, flamandzkim, niderlandzkim, a od niedawna także ukraińskim. Firma dba o rozwój potencjału zawodowego pracowników, oferując im liczne szkolenia wewnętrzne i zewnętrze, możliwości awansu w ramach firmy oraz wewnętrzny program migracji pracowników, który daje możliwość pracy w innych oddziałach firmy w Polsce i na świecie. Transcom w Polsce stale się rozwija, współpracuje z największymi globalnymi markami i ma w swoim portfolio klientów z branż takich jak: finansowa, ubezpieczeniowa, telekomunikacyjna, motoryzacyjna, wydawnicza (prawa autorskie), AGD, handlowa (e-commerce).

[1] Dane Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej za 2016 rok.

[2] Dane Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Gdańsku za 2016 rok.

Transcom zatrudnia Ukraińców – nowa branża otwiera się na pracowników ze Wschodu – informacja prasowa

big tits group