click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Babciu, ale masz wielkie… długi!

 

  • Seniorzy w Polsce są zadłużeni na 27,7 mld zł, ich przeciętny dług to blisko 10 tys. zł.
  • Osoby starsze często zapożyczają się, aby móc finansowo wesprzeć rodzinę, a długi spłacają rzetelniej niż młodsi.
  • Najbliżsi krewni po śmierci mogą zostawić nie tylko spadek – czasem jest to dług do spłacenia.

Według najnowszych danych Biura Informacji Kredytowej średnie zadłużenie seniorów (osób w wieku 65+) pod koniec 2017 r. wyniosło 9 936 zł na osobę. Łącznie do spłaty mają 27,7 mld zł, a w tej kwocie mieszczą się kredyty konsumpcyjne, karty kredytowe, limity debetowe, pożyczki i kredyty mieszkaniowe. Problem rosnącego zadłużenia wśród seniorów zwiększa się z roku na rok. Bardziej zadłużone są kobiety (57,5% udziału kobiet w skali wszystkich zadłużonych seniorów), co może być wynikiem różnicy nie tylko wynagrodzeń, ale również emerytur – kobiety otrzymują comiesięczne świadczenia niższe niż mężczyźni.

 

Seniorzy = sponsorzy

Osoby powyżej 65. roku życia często są posiadaczami mieszkań własnościowych, więc wśród tej grupy wiekowej jest mniejszy odsetek dłużników, spłacających kredyty mieszkaniowe. Mają oni za to wysoką zdolność kredytową, jeśli chodzi o pozostałe kredyty – to efekt stałego (mimo że niskiego) dochodu w postaci emerytury. I widać to w wynikach badań – według danych BIK aż połowa zadłużonych seniorów spłaca kredyty gotówkowe. Powodem może być zapotrzebowanie na gotówkę, aby wesprzeć finansowo najbliższych.

Dla osób starszych często najważniejszym elementem życia jest rodzina i zrobią wszystko, by jej pomóc. Zdarza się, że starsze osoby zaciągają pożyczki, aby przekazać pieniądze bliskim lub nawet biorą na siebie sprzęt na raty, który jest dla wnuka. Zdarzyło nam się również, że starsza pani spłacała długi wnuka, który był w więzieniu, aby ten po wyjściu na wolność mógł zacząć życie na nowo. Zauważyliśmy też, że seniorzy częściej spłacają raty regularnie, nawet jeśli jest to mała kwota. – mówi Aneta Kamińska-Kocot, Dyrektor Pionu Windykacji Polubownej w BEST S.A.

Według danych BEST S.A. wielu seniorów jest właścicielami kilku zobowiązań, co tylko potwierdza wyniki badań BIK. Informacje z firmy windykacyjnej wskazują, że starsi dłużnicy chętnie podchodzą do spłacania długów. Oddają regularnie nawet niewielkie kwoty, aby nie pozostawić po sobie zaległych zobowiązań.

 

W przypadku spadku

W rozmowie na temat finansowej aktywności seniorów nie można zapomnieć o smutnym, lecz ważnym elemencie, jakim są sprawy spadkowe. Niskie emerytury, drogie leki i wysokie koszty utrzymania sprawiają, że seniorzy zapożyczają się również w tych celach. Jednak w przypadku śmierci to spadkobiercy są odpowiedzialni za uregulowanie tych zaległych zobowiązań.

Dość często mamy do czynienia z dłużnikami, którzy nie zdają sobie sprawy z istnienia zadłużenia, bo odziedziczyli je np. po rodzicach. Dług ze spadku może być wynikiem nieopłaconych rachunków za telefon, czynsz czy media, może też powstać w efekcie dawno zapomnianego poręczenia pożyczki, jednego – niezbyt dobrze przemyślanego – podpisu. Zazwyczaj jest to bolesne doświadczenie, a od spłaty tych długów nie można uciec. Rozmawiając z takimi osobami, staramy się iść im na rękę i proponować rozłożenie zobowiązania na możliwe do spłaty raty lub dajemy im inne polubowne rozwiązania – mówi Aneta Kamińska-Kocot, Dyrektor Pionu Windykacji Polubownej w BEST S.A.

W przypadku przyjęcia spadku wprost (w przeciwieństwie do przyjęcia z dobrodziejstwem inwentarza) spadkobierca odpowiada za wszelkie długi zmarłego bez ograniczeń. Istnieje możliwość, która wyklucza dziedziczenie długów spadkowych – odrzucenie spadku.

big tits group