click here to find out more clara et sarah se partagent quatre bites. 3gp hindi halia hill special handjob.
Close

Polscy przedsiębiorcy nie obawiają się sezonu ogórkowego

  • Lato to czas, kiedy gospodarka zdaje się zwalniać – pracownicy udają się na urlopy, maleje liczba zamówień, nie przybywają nowi kontrahenci.
  • Z kwartalnych wskaźników makroekonomicznych GUS-u wynika jednak, że w III kwartale nakłady polskich przedsiębiorców na inwestycje nadal się zwiększają.
  • Planując inwestycje na drugą połowę roku, warto sprawdzić, w których województwach znajdziemy obecnie pożyczki unijne na preferencyjnych warunkach.

Okres od czerwca do września to dla wielu przedsiębiorców czas spowolnienia. Sezon urlopowy sprawia, że rzadziej zawierane są nowe umowy, a większość branż zmaga się także z mniejszą liczbą zamówień na usługi. Polscy przedsiębiorcy nie pozostają jednak w tym czasie bierni. Wykorzystują mniejszy natłok obowiązków do przyjrzenia się dotychczasowym wynikom firmy i zaplanowania kolejnych inwestycji.

W III kwartale o 65% większe nakłady na inwestycje

Z kwartalnych wskaźników ekonomicznych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że od 2016 r. w III kwartale nakłady na inwestycje polskich firm zwiększają się i to aż o 65%. W 2018 r. w I kwartale przedsiębiorcy przeznaczyli na inwestycje ok. 23 mln zł, w II kw. 54 mln, a w trzecim 89 mln. Podobne wyniki zanotowano rok i 2 lata wcześniej.


Źródło: GUS

Polscy przedsiębiorcy wiedzą, jak efektywnie wykorzystać czas lekkiego przestoju w pracy. Jest to np. dobry moment na zapoznanie się z możliwościami uzyskania finansowania zewnętrznego na inwestycje w firmie. Na co dzień natłok obowiązków często nie pozwala na spokojne zastanowienie się i porównanie, która opcja będzie najkorzystniejsza dla funkcjonowania przedsiębiorstwa. Nieco spokojniejszy czas można także przeznaczyć na odpowiednie przygotowanie wniosku o pożyczkę ze środków unijnych – mówi Paweł Mazur z ANG Biznes.

Środki własne, kredyt inwestycyjny, pożyczki unijne

Wybór finansowania inwestycji w firmie jest indywidualną kwestią każdego przedsiębiorstwa i powinien być oparty o dogłębną analizę jego sytuacji finansowej. Jeżeli przedsiębiorca nie może sobie pozwolić na zainwestowanie środków własnych, to warto przemyśleć inne opcje, jak kredyt inwestycyjny czy nawet środki unijne.

Obecnie, np. w województwie kujawsko- pomorskim, dostępne są dla przedsiębiorców pożyczki inwestycyjne na bardzo korzystnych warunkach. Mała pożyczka do 300 tys. zł oraz duża do 1 mln zł dla mikro, małych i średnich firm prowadzących działalność na terenie tego województwa. Oprocentowanie stałe nie przekracza 3%, natomiast oprocentowanie preferencyjne może wynieść zaledwie 1%. Co ciekawe, dostępne są także bardzo nisko oprocentowane środki dla startupów. Przed wybraniem finansowania warto więc sprawdzić, czy w województwie, w którym prowadzimy działalność występują podobne oferty – dodaje Paweł Mazur.

Źródło: ANG Biznes

big tits group